w trosce o cietrzewie

W trosce o cietrzewie

Od 2012 r. Nadleśnictwo Jedwabno prowadzi działania mające na celu przywrócenie do środowiska pięknego i ginącego kuraka leśnego, jakim jest cietrzew.

A wszystko w ramach projektu „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce”, który realizowany będzie do końca 2022 r.

Nadleśnictwo w trosce o cietrzewie

Są już efekty tych działań: na byłym poligonie „Muszaki” na Mazurach, dzięki reintrodukcji tego kuraka, już po raz szósty zamieszkało kilkadziesiąt młodych cietrzewi.
Jak wskazują ornitolodzy i leśnicy, cietrzewie to gatunek niezwykle delikatny. Wybrana w tym przypadku metoda „Born to be free” opiera się na stałym kontakcie młodych z matką w wolierze. Przez najbliższy czas ptaki będą zdobywać umiejętności i nabywać cechy ptaków żyjących na wolności, aby w przyszłości poradzić sobie po uprzątnięciu „rodzinnej” woliery.

W celu inwentaryzacji ptaki zostały zaobrączkowane przez ornitologa. Są też pod stałą opieką lekarza weterynarii. Część ptaków zostanie także wyposażona w nadajniki GPS, które umożliwią śledzenie ich losów.

Na podstawie: www.lasy.gov.pl

fot. arch. Nadleśnictwa Jedwabno/www.lasy.gov.pl

 

Artykuły i aktualności