posadzić drzewa

Toruń: gdzie posadzić drzewa?

Mieszkańcy mogą wskazywać lokalizacje w mieście, w których chcieliby, żeby zostały posadzone drzewa – poinformował Urząd Miasta Torunia (UM).

Zgłoszenie mieszkańcom ma umożliwić aktywowana aplikacja mobilna „Zielony Toruń – moje drzewo”.

Pomysł stworzenia tej aplikacji wziął się stąd, że mieszkańcy Torunia zgłaszali do nas miejsca, gdzie według nich powinny rosnąć drzewa. Połączyliśmy zatem zainteresowanie torunian z dużym potencjałem miasta, jako że co roku sadzimy kilka tysięcy drzew, na przykład w roku 2017 aż 3500. Od dziś zatem mogą to zrobić poprzez aplikację „Zielony Toruń – moje drzewo”, a my sprawdzimy wskazaną lokalizację i możliwość, by rosły tam drzewa – wyjaśnił prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej, która odbyła się 5 lipca 2018 r.

Aplikacja jest dostępna w serwisie www.mojedrzewo.torun.pl. – Skupiliśmy się na tym, żeby aplikacja była maksymalnie prosta i intuicyjna, by w trzech-czterech krokach każdy mieszkaniec mógł wskazać miejsce, gdzie według niego powinno rosnąć drzewo. Może to zrobić także na swoim telefonie – powiedział Mariusz Szefera, dyrektor Biura Projektów Informatycznych UM.

W Toruniu dzięki aplikacji mieszkańcy wskażą, w których miejscach posadzić drzewa

W pierwszej kolejności, po wejściu do serwisu, użytkownik zapozna się z katalogiem gatunków drzew, które są wskazane do posadzenia w mieście. – Jest to osiem gatunków rodzimych wpisujących się przestrzeń miejską i już istniejącą w niej zieleń. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy rozpatrywać i analizować zgłoszeń drzew innych gatunków – wyjaśniła Jolanta Swinarska, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni UM.

Następnie, jak podaje toruński magistrat, użytkownik wskazuje na mapie lokalizację, gdzie chciałby, by drzewo zostało posadzone. System od razu weryfikuje, czy jest to teren prywatny, czy należy do miasta. Dalszym krokiem jest wypełnienie wniosku, w którym poza wybraną lokalizacją, użytkownik wskazuje celowość nasadzenia, jak i wybrany gatunek oraz liczbę drzew. Wniosek ten trafia do Wydziału Środowiska i Zieleni UM, który wdraża stosowną procedurę. Na podany adres mailowy bądź na konto utworzone w tym serwisie użytkownik będzie otrzymywał informacje o kolejnych działaniach podejmowanych w sprawie proponowanych nasadzeń.

Do weryfikacji wniosków został powołany zespół złożony z dziewięciu jednostek organizacyjnych miasta ze sfery gospodarki przestrzennej i komunalnej. Analizuje on każdą lokalizację pod kątem zgodności z planami zagospodarowania przestrzennego, własności gruntu, bezpieczeństwa drogowego czy kolizji z infrastrukturą podziemną i naziemną. Następnie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku zostaje przesłana odpowiedź, czy drzewo we wskazanym miejscu się pojawi, czy nie, czy też zostanie zaprogramowane do tzw. zamrażarki, co oznacza, że po zakończeniu procesu inwestycyjnego na danym terenie wniosek trafi do realizacji – tłumaczyła Jolanta Swinarska.

Nasadzenia są wykonywane zawsze w okresach wczesnowiosennych lub jesiennych. Dlatego wnioski składane do końca czerwca danego roku będą rozpatrywane w ciągu dwóch miesięcy, natomiast ich realizacja nastąpi jesienią i – odpowiednio – wnioski składane w drugiej połowie roku będą realizowane wiosną.

Na podstawie www.torun.pl

fot. Małgorzata Litwin/UM Torunia

 

reklama