Lasy Miejskie

Stołeczne Lasy Miejskie w 2018 r.

W mijającym roku leśnicy ze stołecznych Lasów Miejskich, wraz z mieszkańcami posadzili ponad 35 tys. drzew i krzewów. W warszawskich lasach w tym roku wyremontowano też ścieżki i trasy biegowe oraz powstały nowe miejsca do rekreacji – informuje Urząd m.st. Warszawa (UM).

Lasy Miejskie-Warszawa podliczyły efekty tegorocznych prac. Leśnicy we współpracy z mieszkańcami zasadzili 32030 drzew i 3390 krzewów. Jak zaznacza UM, nowe rośliny odświeżyły oblicze lasu na Bielanach, Bemowie, Białołęce oraz w Wawrze.

Zależy nam, by zieleń towarzyszyła warszawiakom na każdym kroku. Przekażemy dodatkowe hektary ziemi pod opiekę Lasów Miejskich-Warszawa, w których pojawią się tysiące nowych drzew. Więcej roślin w stolicy sprawi, że mieszkańcy będą oddychać czystszym powietrzem. Będziemy otwierali też kolejne skwery, w których dzieci i dorośli mogą odpocząć czy też aktywnie spędzić wolny czas w otoczeniu natury. Kolejne nowości w stołecznych lasach zobaczymy już wiosną – zapowiada Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

W Lesie Bemowskim, na polanie rekreacyjnej przy ul. Kutrzeby pojawiły się drewniane stoły i ławy oraz nowe urządzenia do ćwiczeń. Mieszkańcy mogą również przejść się tam ułożonym pomostem, który jest doskonałym punktem widokowym. Podobne zestawy są ustawione w Lesie Bielańskim w pobliżu ul. Marymonckiej, w lesie przy ul. Wóycickiego, przy ul. Klasyków, Ebro i Korkowej. Wraz z większą liczbą rekreacyjnych miejsc poprawia się dostępność leśnych ścieżek. Obok rezerwatu im. Króla Jana Sobieskiego pojawiła się wyremontowana nawierzchnia, która szczególnie przypadła do gustu miłośnikom biegania. W trosce o bezpieczeństwo leśnicy odnowili też drogę pożarową w Lesie Bemowskim. Z kolei w Lesie Kabackim zostały wyremontowane dwie leśniczówki, które od następnego roku staną się również placówką z warsztatami edukacyjnymi – wylicza stołeczny magistrat.

Lasy Miejskie – pielęgnacja i kontrola

Latem i jesienią miejscy leśnicy usuwali suche konary leżące przy ścieżkach a także martwe bądź uszkodzone drzewa. W kilku miejscach ścięte drewno pozostawiono na miejscu, by mogło naturalnie zasilić ziemię w cenne minerały. Prace dotyczyły 3517 drzew.

Na bieżąco oceniamy stan roślin. Wycinki są ostatecznością, gdy zagrożone jest życie bądź mienie warszawiaków. W tym roku reagowaliśmy na zniszczenia spowodowane silnym wiatrem, a także szkodnikami, takimi jak korniki. W miejscu, gdzie byliśmy zmuszeni usunąć drzewa pojawią się nowe sadzonki – mówi Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich-Warszawa.

Od listopada trwają specjalistyczne badania 380 drzew rosnących przy duktach, ulicach i w pobliżu budynków. Dendrolodzy analizują wygląd roślin i oceniają ich stan zdrowia za pomocą tomografu, rezystografu i prób obciążeniowych. Specjaliści ustalają, czy stare drzewa są stabilne, jednocześnie dobierając odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.

W ramach działań o dobrą kondycję lasów wykonujemy też cięcia pielęgnacyjne – to standardowe działania, by zapobiec zamieraniu roślin. W 2018 roku wykonaliśmy trzebieże na 152,47 ha, a dochód ze sprzedaży pozyskanego drewna zasili budżet miasta – mówi Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich-Warszawa.

Edukacja przyrodnicza i pomoc dziko żyjącym zwierzętom

Stołeczni leśnicy zajmują się także edukowaniem, prowadząc warsztaty w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Zajęcia cieszą się coraz większą popularnością – w tym roku udział w nich wzięło ponad 22 tys. uczniów i przedszkolaków. Poznawali oni tajemnice lasu podczas lekcji stacjonarnych i zajęć w terenie – wskazuje UM.

W Warszawie nie tylko można spotkać sarny i dziki, ale także łosie, bobry, kuny, lisy czy borsuki – wylicza magistrat. Właśnie w związku z bogactwem fauny, poza dbałością o drzewostan, leśnicy troszczą się również o miejskie ssaki i ptaki. Szczególną opiekę nad nimi sprawuje Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt „Marysieńka”. Weterynarze i opiekunowie zajmują się tam dzikimi zwierzętami, które z powodu wypadków i innych zdarzeń losowych wymagają opieki, leczenia i rehabilitacji. W 2018 r. miasto udzieliło pomocy 705 podopiecznym, w tym jednemu łosiowi, 18 lisom, 32 sarnom, 37 zającom, 34 kunom, 127 wiewiórkom, 218 jeżom i 231 nietoperzom. Od początku swojego istnienia ośrodek odwiedziło 5862 pacjentów. Stołeczny magistrat zaznacza też, że pracownicy Lasów Miejskich uczestniczyli w blisko 2,5 tys. interwencji związanych z pojawieniem się leśnych zwierząt na ulicach bądź w pobliżu osiedli.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawa

fot. E. Lach/UM Warszawa

 

reklama