chronić miejską roślinność

Standard ma pomóc chronić miejską roślinność

W stolicy zaczął obowiązywać trzeci ze standardów, które mają pomóc chronić miejską roślinność. Jak wskazuje Urząd m.st. Warszawy (UM), dokument został przyjęty zarządzeniem prezydenta Warszawy. Dotyczy on postępowania z zielenią podczas realizacji zadań inwestycyjnych.

Chronić miejską roślinność w czasie prac budowlanych, ale jak?

Jak zabezpieczyć zieleń na czas prac budowlanych i jak pielęgnować ją w trakcie i po zakończeniu inwestycji? Jakie parametry muszą spełniać przeznaczone do nasadzenia rośliny? To część pytań, na które odpowiada obowiązujący w stolicy od stycznia tego roku nowy standard. „Standard ochrony zieleni w procesach inwestycyjnych na terenie m.st. Warszawy” – to trzeci ze standardów. Dokumenty te, które mają pomóc w ochronie stołecznej roślinności.

Dbałość o zieleń to jeden z naszych priorytetów. Wiemy, jak bardzo roślinność może być narażona na negatywne czynniki, zwłaszcza podczas prac budowlanych. Dlatego stworzyliśmy dokument, który wskaże w jaki sposób zabezpieczyć ją przed tymi czynnikami oraz w jaki sposób ją pielęgnować, by przetrwała również po zakończeniu inwestycji – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Nowy standard wskazuje nie tylko, jak dbać o drzewa, ale także o krzewy, byliny czy trawniki. W dokumencie znajdują się przykłady rozwiązań, które mogą pomóc w ochronie roślinności, np. tunele dla korzeni czy punktowe fundamenty. Standard przypomina również o tym, jak dbać o dzikie zwierzęta objęte ochroną gatunkową.

Kogo dotyczy nowy standard?

Dokument obowiązuje od 1 stycznia 2023 r. Obecnie dotyczy on Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, a od przyszłego roku będzie obowiązywał także biura magistratu i jednostki organizacyjne Warszawy oraz dzielnice. Standard może być również stosowany jako dobre praktyki przez inwestorów prywatnych.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama