Schronienia dla jeży

Schronienia dla jeży w Częstochowie

W Częstochowie nie zostaną uprzątnięte liście w parkach i na większych skwerach, a to w trosce o schronienie dla jeży żyjących na terenach miejskiej zieleni – poinformował Urząd Miasta Częstochowy, w związku z obchodzonym 10. listopada Dniem Jeża.

Schronienia dla jeży w częstochowskich parkach

Częstochowski magistrat podkreśla, że w czasie kiedy mieszkańcy porządkują swoje posesje, a prace porządkowe prowadzone są także w miejskich parkach i na skwerach, kryjówek, w których mogłyby spędzić zimę, szukają jeże. Może to być sterta liści albo gałęzi, miejsce, którego nikt nie będzie ruszał. Dlatego właśnie w parkach i na skwerach miejskich w Częstochowie powstały jeżo-strefy, gdzie nie będą grabione liście, bo są wśród nich ukryte „domki” dla tych pożytecznych, małych ssaków.

Strefy dla jeży można znaleźć w parkach Staszica i 3 Maja pod Jasną Górą, na skwerze Solidarności, w parku Narutowicza, przy promenadzie Czesława Niemena, na skwerach Gniatkowskiego czy Kaliny Jędrusik. „Domki” usytuowane są pomiędzy drzewami w bocznych częściach parków i skwerów, tak, aby zmniejszyć ryzyko ich zniszczenia – wylicza UM.

Inicjatorzy zachęcają także mieszkańców do tworzenia stref dla jeży

Na pomysł utworzenia jeżo-stref wpadli pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM oraz Działu Usług Zewnętrznych Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego (CzPK). Inicjatorzy akcji zachęcają także właścicieli prywatnych posesji i innych administratorów terenów zielonych by zastanowili się czy nie warto pozostawić miejsc dogodnych dla schronienia się przez jeże.

Apelują też do mieszkanek i mieszkańców: jeżeli podczas późnojesiennych spacerów spotkacie zalegającą górkę liści, nie niszczcie jej – może tam spać jeż! Zanim posprzątacie wszystkie liście w swoim ogrodzie – najpierw sprawdźcie, czy już nie śpi tam jeż!

Na podstawie www.czestochowa.pl

fot. CzPK