Przygotowany do prowadzenia ekopatroli

Samochód przygotowany do prowadzenia ekopatroli dla municypalnych z Leszna

Straż Miejska w Lesznie (SM) otrzymała nowy samochód przygotowany do prowadzenia ekopatroli. Pojazd wyposażony jest m.in. w specjalistyczne chwytaki, klatki i nosze wykorzystywane podczas interwencji związanych z udzielaniem pomocy zwierzętom. W aucie znajdują się też urządzenia służące kontrolom palenia w piecach. Jak zaznacza Urząd Miasta Leszna (UM), na wyposażeniu jest również automatyczny defibrylator i plecak medyczny.

Samochód przygotowany do prowadzenia ekopatroli w służbie od 14 kwietnia

Nowy Volkswagen Caddy Max rozpoczął służbę na rzecz mieszkańców Leszna 14 kwietnia 2021 r. To – jak wskazuje UM – pojazd o pojemności silnika 1,5 l, napędzany benzyną. – Wyjazdy do zdarzeń, gdzie ratujemy ludzkie życie i zdrowie, czy do incydentów z udziałem zwierząt, to dla nas codzienność. Na przykład w ubiegłym roku interwencji z udziałem zwierząt mieliśmy 195, a w 2019 – 198. Również kontrole palenisk to nasz codzienny obowiązek. Wykonaliśmy ich ponad 800 w 2019 roku, a w 2020 ok. 600. Spadek wynika z panującej epidemii i ograniczonych możliwości kontaktu. Dlatego nie mieliśmy problemu z określeniem potrzebnego nam sprzętu. Bazowaliśmy na dotychczasowym doświadczeniu oraz interwencjach zgłaszanych przez mieszkańców – powiedział Dominik Sadowski, komendant SM.

Sprzęt przygotowany do prowadzenia ekopatroli

Leszczyński magistrat zaznacza, że wyposażenie nowego pojazdu jest bardzo bogate, a wśród urządzeń i przyborów znajdujących się na pokładzie samochodu wylicza m.in.: rękawice specjalistyczne do łapania zwierząt, trzy rodzaje klatek transportowych dla zwierząt, w tym tzw. żywołapka służąca do łapania lisów, a także trzy rodzaje chwytaków i rękawice do łapania np. żmij i zaskrońców. Pojazd posiada także trzy rodzaje smyczy, nosze transportowe dla rannych zwierząt i siatkę poskramiającą. Ponadto na wyposażeniu samochodu jest miernik natężenia hałasu, osobisty detektor gazu „gaz alert”, wykrywający tlenek węgla, gazy palne i siarkowodór, a także urządzenie do pomiaru wilgotności drewna, i zestaw do pobierania próbek z palenisk. Municypalni do dyspozycji mają także detektor pyłu PM2,5 i PM10. W aucie znajduje się też pięć zestawów fotopułapek, które mogą być montowane np. w miejscach częstego podrzucania odpadów.

Nie tylko samochód przygotowany do prowadzenia ekopatroli

Leszczyński magistrat zaznacza też, że 10 leszczyńskich strażników miejskich przeszło specjalistyczne szkolenia, które pozwolą im lepiej wypełniać obowiązki związane z ochroną przyrody. Strażnicy zostali przeszkoleni w takich dziedzinach, jak: skuteczne strategie odłowów psów i kotów, pierwsza pomoc przedmedyczna dla psów i kotów, zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka w pracy ze zwierzętami bezdomnymi i dzikimi, odłów i opieka nad ptakami i pomoc zwierzętom nieudomowionym.

Na podstawie leszno.pl

fot. UM Leszno

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama