sadzą drzewa

Sadzą drzewa w ramach budżetu obywatelskiego

Do końca roku w Krakowie zostaną zasadzone 3 tysiące młodych drzew – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM).

Nasadzenia są elementem akcji pt. „Robimy tlen – drzewa dla Krakowa”, która znalazła się wśród zwycięskich zadań 2. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego (BO).

Sadzą drzewa i „robią” tlen

Zakończyła się kolejna akcja sadzenia drzew, w ramach której mieszkańcy pomogli zazielenić Przylasek Rusiecki w Nowej Hucie.

Dzięki BO Małopolska mieszkańcy regionu sami decydują o tym, na jakie pomysły przeznaczamy pieniądze z budżetu województwa. Wśród nich jest mnóstwo ciekawych i interesujących projektów – od kulturalnych, przez zdrowotne, aż po te związane ze sportem. Projekt „Robimy tlen – drzewa dla Krakowa” jest jednak wyjątkowy, ponieważ to nie jednorazowa inicjatywa – z jego efektów będą bowiem korzystać kolejne pokolenie mieszkańców Krakowa i Małopolski – powiedział podczas akcji rozdawania sadzonek Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.

Urząd marszałkowski podkreśla, że wszystkie osoby, które wzięły udział w akcji, mogły nie tylko zasadzić drzewo w Nowej Hucie, ale także wziąć sadzonkę, by posadzić ją obok swojego domu. Akcji towarzyszyły też specjalne warsztaty edukacyjne, które poprowadzili pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

W 2. edycji BO inicjatywa pn. „Robimy tlen – drzewa dla Krakowa” zdobyła w sumie 5 210 głosów. W efekcie otrzymała z budżetu województwa wsparcie w wysokości 201 tys. zł.

Przy okazji UMWM przypomina, że jedno drzewo może pochłonąć rocznie nawet 48 kilogramów dwutlenku węgla. Informuje też, że największą ilość tlenu produkują buk, klon, robinia, wierzba, lipa i jesion. Urząd marszałkowski zaznacza również, że przy ruchliwych drogach warto sadzić klony, bo są najbardziej odporne na zanieczyszczenia. Właśnie tego typu ciekawostki były przekazywane zainteresowanym w czwartek, 8 listopada, podczas kolejnej akcji „Robimy tlen – drzewa dla Krakowa”.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. UMWM

 

reklama