sadzą drzewa w Częstochowie

Sadzą drzewa w Częstochowie

Od minionej środy (16. października br.) niedaleko Szkoły Podstawowej nr 54, w pobliżu Promenady Niemena w Częstochowie rośnie kilkanaście nowych klonów. W akcję zainicjowaną przez samorząd sukcesywnie włączają się także lokalne firmy i fundacje – zaznacza Urząd Miasta Częstochowy (UM).

Jak podaje częstochowski magistrat, między Promenadą Niemena a Laskiem Aniołowskim uczennice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 54, a także młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych nr 28 i Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych zasadzili 17 klonów. W akcji uczestniczyli także Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy oraz kilku radnych.

Samorząd i firmy wspólnie sadzą drzewa w Częstochowie

Przy okazji UM przypomina, że tydzień temu prezydent wraz z radnymi zainaugurował jesienną edycję akcji pn. „Posadźmy drzewo w Częstochowie”, sadząc kilkanaście klonów przy ul. Kanał Kohna.

Jednocześnie magistrat informuje, że wybudowana dzięki budżetowi obywatelskiemu tężnia solankowa na Promenadzie zostanie obsadzona krzewami i trawami ozdobnymi – pojawi się tam 240 tawuł japońskich, 192 jałowce sabińskie, jeden klon oraz 56 sztuk trawy ozdobnej miskant chiński. Nasadzenia, które rozpoczęły się w środę, finansuje spółka Koksownia Częstochowa Nowa. Warto zaznaczyć, że to nie jedyne przedsiębiorstwo, które włącza się w akcję „Posadźmy drzewo w Częstochowie”. Także producent systemów hamulcowych Brembo oraz huta szkła Stolzle zadeklarowały swój udział w akcji. Obie firmy ustalą dokładny zakres i charakter swojego wkładu w jesienne zadrzewianie Częstochowy z Wydziałem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM.

Z kolei częstochowska Fundacja Rething w najbliższą sobotę zamierza – wraz z wolontariuszami – posadzić na terenie między Galerią Jurajską, torami kolejowymi a Wartą – siedem grabów i trzy leszczyny.

Na instytucje, firmy i osoby prywatne chcące wziąć udział w „zazielenianiu” miasta czekają wyznaczone miejsca, w których – po uzgodnieniu z Wydziałem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM – można posadzić swoje drzewo lub krzew.

Na podstawie www.czestochowa.pl

fot. UM Częstochowa