Łódzkie rzeki będą chronione planami miejscowymi

Doliny Augustówki i Olechówki będą chronione planami miejscowymi. To kolejne już łódzkie rzeki, o które miasto zadba w ten sposób – wskazał Urząd Miasta Łodzi (UM).

W Łodzi rzeki będą chronione planami miejscowymi

Jak podał magistrat, Olechówka ma ponad 12 km długości. Jej źródła znajdują się w rejonie skrzyżowania ul. Informatycznej z al. Ofiar Terroryzmu. Rzeka przepływa przez całą Łódź, ze wschodu na zachód, i wpada do Neru. Znajdują się na niej malownicze stawy i popularne miejsca rekreacji ze Stawami Jana i parkiem na Młynku na czele.

Z kolei Augustówka to dopływ Olechówki. Wypływa w rejonie cmentarza przy ul. Zakładowej. Wzdłuż jej koryta znajduje się sporo ścieżek spacerowych. Obie doliny trzeba chronić przed zabudową, bowiem gmachy domów i zakładów zbliżają się bezpośrednio do samych rzek– podkreślił UM. To nie tylko ryzyko dla przyrody, ale także dla osób, które w takich miejscach mieszkają. Magistrat zaznaczył, że rzeki wyglądają wprawdzie niepozornie, jednak mogą podtopić fundamenty.

Ochroną objęte zostaną nie tylko same rzeki, ale także tereny ich dolin. To pełne zieleni obszary, w których żyje wiele dzikich zwierząt. Mają ogromne walory przyrodnicze i potencjał rekreacyjny. Mogą tu powstawać nowe parki i tereny leśne, które niedużym wysiłkiem można wyposażyć w infrastrukturę wypoczynkową – wytyczyć alejki, zamontować ławki i stworzyć ścieżki edukacyjne – dodał UM.

Część Olechówki już chroniona

Na minionej sesji Rady Miejskiej (odbyła się 21 lutego 2024 r.) przyjęto uchwały, które dają zielone światło dla przygotowania planów miejscowych dla ww. dolin. Obejmą one Augustówkę na całej długości oraz część doliny Olechówki, w rejonie ul. Tomaszowskiej. Wcześniej przyjęte plany chronią już rzekę na odcinku wzdłuż al. Ofiar Terroryzmu – zaznaczył magistrat.

Na marcową sesję Rady Miejskiej szykowana jest kolejna rzeka do ochrony – podał UM. Miasto chce przygotować plan miejscowy dla terenów, na których znajdują się źródła Jasienia.

Na podstawie nadesłanych informacji

Źródło zdjęć: lodz.pl

Partner Portalu

Partner Portalu