zalesienia w stolicy

Ruszyło zalesianie w stolicy

W miejskich lasach stolicy rozpoczęły się jesienne nasadzenia. Jeszcze w tym roku pojawi się w nich ponad 100 tys. dodatkowych drzew – informuje Urząd m.st. Warszawy (UM). Magistrat podkreśla, że w ramach Warszawskiego Planu dla Klimatu miasto inwestuje w zieleń, a nowe sadzonki będą rosły m.in. na Białołęce, w Rembertowie i Wawrze.

Wystartowało jesienne zalesianie stolicy

W trosce o klimat sadzimy dodatkowe drzewa w stolicy. Więcej zieleni pomoże oczyścić powietrze, co korzystnie wpłynie na zdrowie warszawianek i warszawiaków. Nasadzenia prowadzimy na nowych terenach, które tego lata przekazaliśmy w opiekę miejskim leśnikom – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Jak podaje UM, akcja sadzenia drzewek obejmie nowe grunty, ponad 10 ha na Białołęce, blisko 0,6 ha w Rembertowie i ok. 10 ha w Wawrze. Tej jesieni pojawi się tam ok. 73650 sadzonek. Do połowy listopada br. leśnicy posadzą też dodatkowe 27650 drzew w pozostałych lasach miejskich. Wśród nich będą dęby, sosny, lipy, klony, brzozy i olsze, a także gatunki wzbogacające bioróżnorodność, m.in. jarzęby, jabłonie, grusze i czereśnie. Część z nich będzie źródłem pokarmu m.in. dla pszczół.

Magistrat podkreśla, że kluczowym działaniem przed rozpoczęciem nasadzeń było wysprzątanie terenu oraz usunięcie roślin z gatunków inwazyjnych. Po wsadzeniu drzewek w ziemię, leśnicy będą pielęgnowali okoliczne tereny, usuwali chwasty i inne zagrażające sadzonkom rośliny.

Lasy i zalesienia w stolicy

Warszawa jest jedną z niewielu stolic europejskich, w której lasy znajdują się w granicach miasta i zajmują znaczne obszary, bo aż 8 tys. ha, co stanowi ok. 15% powierzchni stolicy. W ramach Warszawskiego Planu dla Klimatu Lasy Miejskie-Warszawa otrzymały w tym roku ponad 50 ha terenów, a część z nich zostanie zalesiona. Przy niektórych ulicach trwają prace porządkowe, dlatego nowe drzewa będą mogły pojawić się tam w przyszłym roku. Obecnie trwa inwentaryzacja zieleni Dębów Młocińskich, dzięki której leśnicy przygotują Plan Urządzenia Lasu.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. K. Babicki/UM Warszawy

 

reklama