Rozwój zieleni w Katowicach

Rozwój zieleni w Katowicach – w mieście zostanie zasadzonych 350 drzew

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach (ZZM) kupił 350 drzew w celu posadzenia ich w różnych miejscach w mieście. Do przetargu przystąpiły cztery firmy. Najkorzystniejsza oferta została wyceniona na nieco ponad 205 tys. zł. Poinformował o tym Urząd Miasta Katowice (UM).

Katowice dbają o przyrodę – 350 nowych drzew w Katowicach

Jak podał UM, drzewa zostaną zasadzone m.in. na ul. Lwowskiej, ul. Pośpiecha i w Parku Kościuszki. Każde drzewo będzie poddane dokładnej ocenie jakościowej. Rośliny muszą być zdrowe – bez objawów chorób czy działalności szkodników, a także bez uszkodzeń mechanicznych, martwic czy pęknięć kory. System korzeniowy powinien być prawidłowo rozwinięty, zwarty, nieprzesuszony. Odpowiedni wielkością do wysokości drzewa. Dodatkowo musi być zabezpieczony tkaniną, która rozłoży się najpóźniej półtora roku po posadzeniu. Korona drzew powinna być w pełni uformowana, symetryczna, wyraźnie wykształcona. Jej rozgałęzienie ma być typowe dla gatunku i odmiany drzewa. Nie może mieć rozgałęzień pod kątem ostrym, które groziłyby rozłamaniem korony w późniejszym czasie.

Wśród drzew, które ZZM planuje zasadzić, są m.in. klony jawory, lipy drobnolistne „Rancho”, jabłonie, klony pospolite, dęby szypułkowe i jarzęby mączne. Dodatkowe nasadzenia są realizowane w ramach akcji „wCOP drzewo”, która ma na celu zwiększenie ilości zieleni w przestrzeni miejskiej. W poprzedniej edycji tej akcji posadzono 91 drzew – wyjaśnił magistrat.

Jak tłumaczy Marcin Krupa, prezydent Katowic, sadzenie drzew to działanie, którego oczekują mieszkańcy. Choć ważne także ze względu na konieczność dostosowania miasta do zmian klimatycznych.

Rozwój zieleni w Katowicach – nasadzenia i pielęgnacja

Jak dodał magistrat, działania ZZM skupiają się nie tylko na sadzeniu nowych drzew, ale także na pielęgnacji istniejącej zieleni. Według magistratu, ZZM regularnie dba o istniejące drzewa oraz przeprowadza inwestycje mające na celu rozwój zieleni. Przykładem takiej inwestycji jest zazielenienie ul. Warszawskiej, gdzie można zobaczyć pierwsze zasadzone drzewa. Remont tej ulicy przewiduje również ograniczenie ruchu samochodowego w celu zapewnienia większej przestrzeni dla roślinności. Z kolei w ubiegłym roku na odcinku al. Korfantego między rondem a rynkiem zostało posadzonych łącznie 46 drzew.

– Co roku wzbogacamy katowicki drzewostan o kolejne rośliny, aby zieleni było więcej. Ten przetarg pozwoli na zasadzenie prawie 350 drzew różnych gatunków, rozsianych po całym mieście. Dzięki temu otoczenie miejskie jest bardziej przyjazne. Dodatkowo drzewa poprawiają klimat, poprzez oczyszczanie powietrza – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor ZZM w Katowicach.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. KAW

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny