Przewiduje się, że w połowie obecnego stulecia, 70% ludzi będzie mieszkało w miastach. Obecnie połowa ludzkości mieszka na terenie zurbanizowanym – przekazał Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP). Różnorodność biologiczna jest szczególnie ważna w tworzeniu zdrowych i atrakcyjnych przestrzeni miejskich.
Naukowcy współpracowali w ramach projektu BIOVEINS
W projekcie BIOVEINS zespoły naukowców z siedmiu europejskich miast – Tartu, Poznania, Antwerpii, Paryża, Zurychu, Lizbony oraz Almady – analizowali żyjące w miastach grupy organizmów. Pod lupę wzięto bakterie, rośliny, owady, ptaki, płazy oraz samych mieszkańców i ich warunki życia.
Różnorodność biologiczna w Poznaniu zbadana
W Poznaniu zbadano 36 obszarów zielonych. Te tereny mają różną powierzchnię i stopień urbanizacji. Zbadano m.in. Cytadelę, nadwarciańskie tereny przy osiedlu Piastowskim i użytek ekologiczny Traszki ratajskie.
Na podstawie badań stwierdzono, że na obszarach dużych parków oraz terenów rzadziej odwiedzanych przez ludzi, spotkać można więcej rzadkich gatunków ptaków. Jak zwiększyć siedliska dzikich pszczół w okolicy? Jak przekazał UPP, kluczowe jest zwiększenie różnorodności roślin, zwłaszcza takich, które będą kwitły w różnym czasie. Z kolei obecne w miastach drzewa owocowe, wpływają na lepszy wzrost miejskich płazów. Analizy wykazały, że ropuchy mające dostęp do opadłych śliwek, charakteryzowały się szybszym wzrostem. Zbadano również porosty i poszczególne elementy drzew. Stwierdzono, że w Poznaniu zbiorowisko porostów jest najuboższe biologicznie. Jednocześnie występują największe stężenia pyłów, zawieszonych w liściach i korze drzew.
– Badania te pokazują jak możemy planować przestrzeń miejską, aby wspierać liczbę zamieszkujących okolicę gatunków roślin i zwierząt. Oddając część miasta we władanie dzikiej przyrody, oddajemy przysługę również mieszkańcom Poznania – powiedział prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii, pracujący w projekcie BIOVEINS.
W projekt zaangażowani byli prof. Piotr Tryjanowski, dr inż. Mikołaj Kaczmarski, dr Anna M. Kubicka, dr hab. Łukasz Myczko, lek. wet. Patrycja Woszczyło.
Więcej o bioróżnorodności w przestrzeni miejskiej w filmie:
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. UPP