Mur Krzeczkowski

Otwarto rezerwat przyrody „Mur Krzeczkowski”

Na Podkarpaciu otwarto rezerwat przyrody „Mur Krzeczkowski”. To jeden ze 100 nowo powołanych rezerwatów przyrody – przekazała Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych (DGLP). Jest to także setny rezerwat na terenie Podkarpacia. Akt ustanowienia rezerwatu „Mur Krzeczkowski”, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie podpisał 4 grudnia 2024 r.

Nowe rezerwaty na terenie całej Polski

Powierzchnia 53 nowych rezerwatów przyrody, powołanych na terenie całej Polski, obejmuje ponad 3 400 ha. To ok. 3% aktualnej powierzchni leśnej objętej ochroną rezerwatową – poinformowała DGLP.

Dziś, wraz z ustanowieniem rezerwatu „Mur Krzeczkowski”, rozpoczynamy proces ustanawiania pierwszych 53 rezerwatów. To symboliczny moment – ponad 100 kolejnych rezerwatów powstanie w ciągu najbliższych miesięcy, wypełniając tym samym obietnicę „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” – powiedział dr Piotr Otawski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Do regionalnych dyrekcji ochrony środowiska wpłynęło w tym roku ponad 200 propozycji ustanowienia nowych rezerwatów w całej Polsce. Poddano je konsultacjom społecznym. Następny krok stanowiły wspólne wizje terenowe leśników i pracowników RDOŚ w planowanych rezerwatach. Pierwsze 53 rezerwaty, na czele z nowym rezerwatem „Mur Krzeczkowski”, 4 grudnia br. zostały kolejno powołane w całym kraju.

Lasy Państwowe „skrywają” wiele cennych i unikatowych przyrodniczo miejsc. Takie perełki, jak znajdujący się na terenie leśnictw Krzeczkowa i Cisowa w Nadleśnictwie Krasiczyn, powoływany dziś rezerwat, jest ogromną wartością przyrodniczą. Lokalni leśnicy dbali o to szczególne miejsce od wielu lat. Jako Lasy Państwowe jesteśmy wykonawcą zadań powierzanych nam przez państwo. Zwłaszcza tych zadań, które są wyrazem troski o przyrodę. Każdy z nas – leśników – rozumie i docenia ogromną wagę konieczności ochrony takich miejsc i czuje się za nie odpowiedzialny, zarówno służbowo, jak i moralnie – bo leśnicy to przede wszystkim przyrodnicy – skomentował Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Rezerwaty przyrody – czym są?

Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi – podała DGLP.

Wyznaczają je Regionalni Dyrektorzy Ochrony Środowiska, w oparciu o złożone wnioski. Inicjatorami utworzenia rezerwatów przyrody bardzo często są leśnicy. Obecnie w Polsce istnieje ok. 1500 rezerwatów przyrody. Ponad 1300 leży na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe.

Rezerwaty przyrody to utrwalone w naszej historii formy ochrona przyrody. Proces ich tworzenia rozpoczął się ok. 100 lat temu. Na przestrzeni lat ochroną przyrody zajmowali się leśnicy, naukowcy i urzędnicy, ale także działacze społeczni – wyjaśnia dr inż. Agnieszka Marcela, Regionalny Konserwator Przyrody w Rzeszowie.

Kilka słów o rezerwacie „Mur Krzeczkowski”

Rezerwat przyrody „Mur Krzeczkowski” ma 62,44 ha. Położony jest w gminie Krasiczyn, w miejscowości Krzeczkowa. Grunty wchodzące w skład rezerwatu znajdują się w zarządzie Nadleśnictwa Krasiczyn. Zgodnie z podziałem powierzchniowym przyjętym w Planie Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Krasiczyn na lata 2018-2027, zlokalizowany jest w leśnictwach Krzeczkowa i Cisowa. Rezerwat przyrody „Mur Krzeczkowski” leży w obrębie obszarów Natura 2000 Pogórze Przemyskie i Ostoja Przemyska.

Co chroni rezerwat „Mur Krzeczkowski”?

Chroni on unikalną wychodnię skalną. Chodzi o skarpę denudacyjną typu „kuesta”. Jest ona zbudowana z twardych margli krzemionkowych, rozpadający się na ostrokrawędzisty gruz. Formacja powstała w wyniku długotrwałych procesów geologicznych. Przez powolną erozję okalających rezerwat, bardziej miękkich warstw skalnych, wypreparowały charakterystyczny skalny mur. Charakterystyczne „tektoglify” na powierzchni skał to ślady ruchów tektonicznych masywu oraz poślizgu warstw skalnych, które tworzą fascynujące wzory. Wokół formacji rośnie buczyna karpacka. Jednym z ciekawszych elementów flory jest języcznik zwyczajny Asplenium scolopendrium.

Celem ochrony jest zachowanie skarpy denudacyjnej typu „kuesta”, zbudowanej z twardych margli krzemionkowych oraz stanowisko języcznika zwyczajnego Asplenium scolopendrium.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. DGLP

Partner Portalu

Partner Portalu