Rewitalizacja Parku Młodzieżowego

Rewitalizacja w Parku Młodzieżowym w Świdnicy

O tym, że trwa rewitalizacja w Parku Młodzieżowym, czyli prowadzone są prace związane z zagospodarowaniem zieleni, które wykonuje wyłonione w przetargu konsorcjum firm, przypomniał Urząd Miejski w Świdnicy (UM).

Rewitalizacja w Parku Młodzieżowym i 149 posadzonych drzew

Jak podał UM, posadzonych zostało już 149 drzew, a w parku pojawi się jeszcze także ponad 3 tys. nowych krzewów oraz 38 tys. bylin, roślin runa, traw, paproci oraz pnączy. Nasadzenia wykonywane są na podstawie opracowanego projektu.

– Tysiące nowych roślin rodzimych i tych, które wzbogacą reprezentacyjny fragment parku spowodują, że runo za jakiś czas zamieni się w zielone dywany. Tysiące krzewów zwiększy ilość zacisznych zakątków, oddzieli fragmenty parku od jezdni, zwiększy estetykę miejsc, w których opowiadać będziemy przy pomocy tablic, plansz, makiety czy odtworzonych lub oczyszczonych kamiennych słupków historię tego miejsca. Nowo posadzone drzewa to całe fragmenty odtworzonych historycznych alei. Mało kto pamięta, ale niewielka część parku dawniej była cmentarzem. I o to miejsce zadbamy w sposób specjalny. Z szacunku dla zmarłych, likwidujemy niewielkie odcinki ścieżek, dziś przebiegających dokładnie nad miejscem pochówku – powiedziała Beata Moskal-Słaniewska, prezydent miasta.

Rewitalizacja w Parku Młodzieżowym – jakie gatunki roślin przewidziano do zastosowania?

W Parku Młodzieżowym nasadzono: lipy szerokolistne i drobnolistne, kasztanowce białe, dęby szypułkowe i modrzewie pospolite, a także czereśnie ptasie oraz graby pospolite. Wśród parkowej roślinności znajdą się również takie gatunki jak: mahonia pospolita, suchodrzew tatarski, jaśminowiec wonny i cis pośredni. Ponadto przewidziano nasadzenie takich gatunków, jak: kalina koralowa, bez koralowy, leszczyna pospolita, hortensje, śnieguliczki i dzwonki, a także barwinek pospolity, zawilce, liliowce, konwalia majowa, czy bodziszki. Do tego dojdą: fuksja, narecznica samcza, a także śmiałek darniowy, pióropusznik strusi i bluszcz pospolity.

Rewitalizacja Parku Młodzieżowego

Powstaną także nowe trawniki oraz wnioskowana przez wielu mieszkańców i radnych łąka kwietna. Przez okres trzech lat od zakończenia zadania zagospodarowania zieleni, konsorcjum firm prowadzić będzie zabiegi pielęgnacyjne w parku.

Wszystkie prace realizowane są na podstawie prawomocnych decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przy udziale inspektora nadzoru w zakresie zieleni. Ich koszt to ponad 2,9 mln zł. Zgodnie z umową powinny zakończyć się na początku września br. – wskazuje UM.

Rewitalizacja w Parku Młodzieżowym z unijnym dofinansowaniem

Przy okazji magistrat przypomniał, że Park Młodzieżowy wpisany jest do rejestru zabytków. Głównym założeniem projektowym było uzupełnienie i podkreślenie zieleni istniejącej z zachowaniem jej leśnego charakteru. Działania projektowe polegały na odtworzeniu historycznych alei drzew, podkreśleniu linii nasypów byłych fortyfikacji, a także na zaznaczeniu istnienia byłych cmentarzy (garnizonowego i katolickiego), wzbogaceniu warstwy krzewów wysokich i niskich oraz na uzupełnieniu runa.

W parku zakończyła się już budowa infrastruktury podziemnej, dotyczącej oświetlenia i monitoringu. Do końca września zamontowane zostaną lampy oświetleniowe, monitoring, ławki i kosze na odpady oraz wykonana będzie docelowa nawierzchnia ciągów pieszych i ścieżek rowerowych.

Świdnica otrzymała na rewitalizację Parku Młodzieżowego ponad 7,17 mln zł. Będzie to już kolejne zielone miejsce, po Ogrodzie Różanym, Parku Centralnym i Parku Sikorskiego, które doczeka się gruntownej modernizacji – podkreślił UM. Dofinansowanie pochodzić będzie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a całkowity koszt rewitalizacji to ponad 9,24 mln zł. Inwestycja obejmie całą powierzchnię, czyli ok. 11 ha.

W II etapie remontu odbudowana zostanie historyczna altana wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Miasto na realizację tego zadania otrzymało z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 2,3 mln zł – dodał świdnicki magistrat.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x W. Bąkiewicz/UM Świdnicy

Partner Portalu

Partner Portalu