Rewitalizacja stawu z otoczeniem

Rewitalizacja stawu z otoczeniem w Białymstoku

Staw przy ul. A. Mickiewicza w Białymstoku i jego otoczenie zyskały nowe oblicze – poinformował Urząd Miejski w Białymstoku (UM). Mieszkańcy mogą już korzystać z kolejnego ciekawego miejsca do rekreacji i wypoczynku, Miasto zakończyło bowiem realizację projektu pn. „Rewitalizacja stawu z otoczeniem, poprawa jakości wody, zwiększenie bezpieczeństwa hydrologicznego oraz działania proekologicznego” finansowanego z Budżetu Obywatelskiego 2018. Inwestycja kosztowała ponad 1,8 mln zł.

Rewitalizacja stawu z otoczeniem – zachować walory przyrodnicze

Jak zaznacza UM, przebudowany staw jest unikatowym w skali Białegostoku miejscem, zlokalizowanym blisko centrum miasta. Celem projektu była rewitalizacja zamulonego zbiornika, poprawa jakości wody i bezpieczeństwa hydrologicznego, przy zachowaniu walorów przyrodniczych tego miejsca.

Rewitalizacja stawu z otoczeniem

W wyniku przeprowadzonych prac na powierzchni stawu pojawiły się dwie wyspy pływające dla ptaków z funkcją oczyszczania wody. Odbudowana została wyspa na środku stawu, a zbiornik został zarybiony. Miasto wybudowało tu wieżę dla nietoperzy, która może być zasiedlona również przez ptaki, w tym jerzyki. Na pobliskich drzewach nie zabrakło również budek dla ptaków i domków dla wiewiórek. Po raz pierwszy w mieście zainstalowane zostały specjalne domki dla jeży, które dość licznie występują w okolicy, ustawiono tam także tablicę informująca o życiu i biologii występujących na tym terenie jeży wschodnioeuropejskich. Na terenie inwestycji nie tylko zostały zachowane drzewa już tam rosnące, ale pojawiły się także nowe nasadzenia, w tym pięć platanów klonolistnych i dwie wierzby płaczące. Posadzono również 158 krzewów, w tym derenie, róże, budleje Dawida (motyli krzew), hortensje bukietowe, a także pnącza. Pojawiły się też byliny: jeżówki, rozchodniki, a także krwawniki i łubin.

Teren wokół stawu przygotowany dla rekreacji

Bardzo ważne dla nas było, aby podczas prac rewitalizacyjnych zbiornika zachować walory przyrodnicze tego miejsca, ale także wpłynąć na poprawę bioróżnorodności. Dzięki temu projektowi na mapie naszego miasta pojawił się kolejny piękny, zielony teren, z którego białostoczanie będą zapewne chętnie korzystać o każdej porze roku – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Teren wokół stawu został zagospodarowany w taki sposób, aby jak najlepiej służył mieszkańcom do rekreacji i wypoczynku. Na północnym brzegu zbiornika zainstalowano pięć pomostów dla wędkarzy, odbudowano tu również zniszczone schodki, a południowy brzeg został wzmocniony specjalną palisadą, utworzono też ścieżkę spacerową. W zachodniej części wybudowano fragment rowu z kamiennym dnem, nad którym pojawiła się stylowa kładka z poręczami. Po obu stronach kanału przy mostku zainstalowane zostały proekologiczne latarnie o zasilaniu fotowoltaicznym.

Rewitalizacja stawu z otoczeniem – oczyszczono dno i dokonano jego reprofilacji

Aby poprawić jakość wody, dno stawu zostało oczyszczone. Wywieziono muł, a zbiornik pogłębiono na całej jego powierzchni, przeprowadzono także reprofilację dna, zapewniając w ten sposób właściwą cyrkulację wody. A ponadto przebudowano urządzenia wodne. Dzięki rewitalizacji została przywrócona funkcja retencyjna stawu. Powierzchnia zbiornika po przebudowie wynosi 9,6 tys. m2, pojemność całkowita to ponad 16 tys. m3, natomiast średnia głębokość to 1,2 m, a głębokość maksymalna – 2,5 m.

Na podstawie www.bialystok.pl

fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok

Partner Portalu

Partner Portalu