rehabilitacji ssaków

Wsparcie na remont ośrodka rehabilitacji ssaków i ptaków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wesprze projekt modernizacji ośrodka rehabilitacji ssaków i ptaków. Dotacja w wysokości 450 tys. zł zostanie przeznaczona na pomoc Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu w woj. wielkopolskim – poinformował NFOŚiGW. Remont ośrodka rehabilitacji ssaków i ptaków ma znacznie poprawić warunki lokalowe.

Remont ośrodka rehabilitacji ssaków i ptaków będzie kosztował 500 tys. zł

Według NFOŚiGW głównym celem tej inicjatywy jest stworzenie odpowiednich warunków dla prowadzenia rehabilitacji zwierząt, w tym ptaków drapieżnych. Lepsze warunki lokalowe mają się przełożyć na zwiększenie liczby osobników, które mogłyby być rehabilitowane w ośrodku. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 0,5 mln zł.

W wyniku prac remontowych zwiększona zostanie liczba wolier (ośmioczęściowy kompleks wzbogaci się o dwa dodatkowe pomieszczenia). Wyremontowane zostanie ogrodzenie wybiegu dla zwierząt. Planowany jest również zakup dodatkowego wyposażenia do ośrodka. Obejmuje on m.in. monitoring, tzw. pastuch elektryczny, paśniki, poidła, wiaty i zadaszenia dla zwierząt – przekazał NFOŚiGW.

Remont ośrodka to odpowiedź na potrzeby

Jak poinformował NFOŚiGW, obecnie w ośrodku w Czempiniu znajdują się dwa kompleksy, obejmujące osiem i cztery woliery oraz osobny wybieg. Są to najważniejsze obiekty wykorzystywane do rehabilitacji ptaków i ssaków. To głównie konstrukcje dawnej „sokolarni” oraz „kuropatwiarni” zaadaptowane do utrzymywania rehabilitowanych zwierząt. Wspomniane obiekty są użytkowane od ponad 40 lat. Dla lepszego przystosowania ich do wypełniania przewidzianych funkcji wymagają gruntownego remontu oraz modernizacji.

Ośrodek rehabilitacji przyjął podczas swojego funkcjonowania już około 500 ptaków z całej Polski. Najczęściej przygarniane są osobniki młode i niesamodzielne lub ptaki z kontuzjami skrzydeł. Po rehabilitacji, wyleczone i w pełni sprawne, wracają na wolność.

Umowę o dofinansowanie projektu podpisano 21 lipca br. w NFOŚiGW. Podpisali ją Diana Piotrowska, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Komunikacji i Ochrony Przyrody NFOŚiGW, oraz Paweł Lisiak, łowczy krajowy – oznajmił NFOŚiGW.

Na podstawie: gov.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu