Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże ponad 430 tys. zł na wyposażenie gabinetu weterynaryjnego w Pomorskim Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”. Stanie się to w ramach programu „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej”.
Czym zajmuje się ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt „Ostoja”
„Ostoja” jest fundacją prowadzącą szpital dla poszkodowanych dzikich zwierząt. Rocznie trafia tam ok. 2500 zwierząt. Jak przekazał NFOŚiGW, dofinansowanie ma umożliwić m.in. zakup nowoczesnej aparatury diagnostycznej, sprzętu do radiografii, aparatu ultrasonograficznego, aparatu do narkozy, narzędzi zabiegowych, sterylizatora, a także koncentratora tlenu. To wyposażenie ma pomóc w stabilizowaniu stanu zwierząt w pierwszych godzinach od przyjęcia ich pod opiekę. Umożliwi również wykonanie niezbędnych, specjalistycznych badań na miejscu.
– Obecnie w ośrodku działa gabinet weterynaryjny, w którym jesteśmy w stanie udzielić podstawowej pomocy weterynaryjnej. Nie mamy możliwości, aby na miejscu wykonać RTG, USG, zrobić badania laboratoryjne, czy wykonać zabieg – nie posiadamy odpowiedniego sprzętu. Zwierzęta, które wymagają takich działań muszą być przewożone do współpracujących z nami klinik weterynaryjnych. To z kolei naraża zwierzęta na dodatkowy stres, który jest dla nich bardzo niebezpieczny. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej się to zmieni. Zdecydowanie poprawi się jakość naszej pracy, w sposób zdecydowany ograniczymy stres, na który narażone są dzikie zwierzęta w obecności człowieka. Będziemy też w stanie bardziej szczegółowo diagnozować zwierzęta, a dzięki temu zdecydowanie lepiej ułożyć proces leczenia i rehabilitacji. Odpowiednio wyposażony i przygotowany gabinet weterynaryjny będzie dużym krokiem w poprawie efektywności naszej pracy – powiedziała Beata Rydelek, prezes Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”.
Na podstawie www.gov.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)