Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) poinformowało o wprowadzanej reformie dotyczącej planów urządzania lasów. W jej ramach ma m.in. zostać zapewniony społeczny nadzór nad gospodarką leśną.
Zwiększony udział społeczeństwa w sporządzaniu planów urządzania lasów
Jak podało MKiŚ, prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody rozpoczęły się na początku roku. Projekt trafi do uzgodnień i konsultacji społecznych. Wprowadzana ustawa ma wnieść możliwość partycypacji społecznej na każdym etapie planowania i sporządzania PUL (plan urządzenia lasu) oraz UPUL (uproszczony plan urządzenia lasu) dla lasów komunalnych. Wprowadzony zostanie obowiązek informowania o konsultacjach społecznych w prasie, BIP czy w Internecie, prowadzenia działań edukacyjnych i informacyjnych, a także sporządzenia raportu z realizacji partycypacji społecznej.
Nadzór społeczny oraz ochrona środowiska
„Zwracamy nadzór nad planami urządzenia lasów ludziom” – uważa MKiŚ. Nowelizacja ustawy ma oddać współdecydowanie o lasach obywatelom. Każdy ma zyskać możliwość wypowiedzi o PUL, zarówno przed, jak i po jego sporządzeniu. Dotyczące PUL konsultacje społeczne mają trwać co najmniej 30 dni i być prowadzane w różnych formach. Informacje związane z procesem tworzenia i zatwierdzania planów urządzania lasów mają być publikowane w Internecie – podkreśla MKiŚ. W proces urządzania lasów mają zostać włączone rady gmin.
Plany urządzenia lasu mają spełniać wymogi ochrony środowiska. W tym celu konieczne będzie przeprowadzenie dla każdego planu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko oraz uzyskanie potwierdzenia od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska co do zgodności planu z wymaganiami ochrony przyrody – przekazało MKiŚ.
Wzmocnienie ciągłości prowadzenia gospodarki leśnej
Nowelizacja ma stworzyć komfort pracy leśnikom. Obecne regulacje nie dają szans ministrowi na zatwierdzenie planu urządzenia lasu przed zakończeniem obowiązywania dotychczasowego, co obarcza nadleśnictwa luką planowania. Nowelizacja ustawy o lasach i ochronie przyrody przewiduje wzmocnienie ciągłości prowadzenia gospodarki leśnej. Zaskarżenie do sądu administracyjnego nie będzie automatycznie powodowało wstrzymania wykonania planu urządzenia lasu.
Docelowo plan urządzania lasu będzie miał wśród celów określenie limitu pozyskania drewna, a nie wielkości przewidzianej do pozyskania. Jego naruszenie ma być sankcjonowane. Ponadto przygotowywane będą uzasadnienia każdej rębni. Każdy będzie miał możliwość weryfikacji na ustawowo wymaganych mapach plan cięć i pozyskania drewna.
Na podstawie www.gov.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)