Ratują populację pstrąga

Ratują populację pstrąga potokowego – wiosenne zarybianie dolnośląskich rzek

Od wielu lat wędkarze z Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego (WOPZW) ratują populację pstrąga potokowego zagrożonego wyginięciem. Akcję zarybiania prowadzą wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW).

Akcje zarybiania ratują populację pstrąga potokowego

Do końca kwietnia do dolnośląskich rzek, głównie w Kotlinie Kłodzkiej, trafi blisko 4 ton młodych pstrągów potokowych. Zdaniem ekspertów zarybianie polskich rzek jest konieczne. Uwarunkowania środowiska doprowadziły do ograniczenia możliwości rozmnażania się tego gatunku ryb wędrownych. W całej akcji ważna jest regularność zarybiania, dlatego jesteśmy obecni każdego roku już od 14 lat – powiedział Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes WFOŚiGW.

Zarówno na Dolnym Śląsku, jak i w całej Polsce problemem w utrzymaniu na optymalnym poziomie liczebności ryby są susze, niskie stany wód i nielegalne odłowy prowadzone przez kłusowników. Inne zagrożenia dla tych zwierząt, obok obiektów hydrotechnicznych pozbawionych przepławek, uniemożliwiających rybom migracje, to również roboty naprawcze i remontowe w korytach rzek prowadzone za pomocą ciężkiego sprzętu. Niszczone są wówczas naturalne siedliska oraz tarliska. Dla małych pstrągów niebezpieczne są także zanieczyszczone ściekami wody i inne gatunki zwierząt, m.in.: czaple i wydry – wylicza WFOŚiGW. Właśnie dlatego od lat prowadzone są działania, które ratują populację pstrąga potokowego

Od 2007 r. wędkarze z pomocą WFOŚiGW ratują populację pstrąga potokowego

Rozwiązaniem pozostaje regularne zarybianie, najlepiej materiałem zarybieniowym pozyskanym z tego samego dorzecza celem zachowania równowagi genetycznej. Nasze ryby pochodzą ze specjalnej hodowli w Ścinawce Średniej, która wykorzystuje naturalne wody rzeki Posna – komentuje Rafał Diug z WOPZW.

– Tylko podczas tej jednej akcji wypuszczone będzie około 13 tysięcy sztuk młodych, dwuletnich pstrągów potokowych  – dodaje wiceprezes Funduszu.

Przy okazji WFOŚiGW, wskazał, że od 2007 do 2021 r. z pomocą Funduszu wędkarze wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 13 mln ryb. Łączny koszt tych akcji wyniósł blisko 2,9 mln zł, a wysokość dotacji z WFOŚiGW wyniosła ponad 1,8 mln zł.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. WFOŚiGW we Wrocławiu

Partner Portalu

Partner Portalu