rybołów

Ranny rybołów

O tym, że kilka dni temu znaleziony został postrzelony rybołów poinformowały Lasy Państwowe.

Skrzydlaty drapieżnik został znaleziony na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo, w obrębie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Postrzelony rybołów trafił do leczenia

Po wyciągnięciu osłabionego ptaka z wody (znaleziono go w stawie na terenie Królewskich Łąk), wykonano mu zdjęcie rentgenowskie. Pozwoliło ono na stwierdzenie, że rybołów postrzelony został z broni śrutowej. Jak zaznaczają leśnicy, wystarczyła tylko jedna śrucina, aby strzaskana została kość łokciowa i promieniowa tuż przy stawie łokciowym.

Rybołów został skazany na długie cierpienie i śmierć głodową, a jedynie przypadek sprawił, że został znaleziony przez osoby zajmujące się fotografią przyrody.
Aktualnie jest on leczony w Stacji Rehabilitacji Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu. Natomiast Straż Leśna nadleśnictwa rozpoczęła działania, które mają pomóc w wyjaśnieniu sprawy. Strażnicy proszą również o przekazywanie wszelkich informacji mających związek z tą sprawą.

Przy okazji leśnicy przypominają, że rybołowy są w Polsce gatunkiem skrajnie nielicznie lęgowym, a ich populacja szacowana jest na ok. 30 par. Największym zagrożeniem dla rybołowów jest człowiek. Spadek liczebności związany jest z nielegalnym odstrzałem na terenach użytkowanych przez wędkarzy. Niekiedy ptaki giną również w trakcie polowań na kaczki.

Na podstawie www.lasy.gov.pl

fot. Henryk Mąka/www.lasy.gov.pl