Ptasie Familoki

Ptasie Familoki powstaną w Chorzowie

Komary powinny zacząć się obawiać! W Chorzowie powstanie co najmniej kilkadziesiąt budek dla jerzyków – zaznacza Urząd Miasta w Chorzowie (UM) i dodaje, że projekt pt. „Ptasie Familoki” zdobył serca chorzowian i zdeklasował liczbą punktów pozostałe projekty startujące w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020 (BO). Właśnie ogłoszono wyniki tegorocznej edycji.

Ptasie Familoki w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020

Jerzyki znane są z wielkiego apetytu na komary. To właśnie ta zaleta, ale też troska o środowisko, skłoniła Damiana Balcera do zgłoszenia projektu do dofinansowania w ramach BO.

Komarów jest dużo, a ptaków w naszych miastach mało. Teraz jest okazja żeby to zmienić. Jestem bardzo miło zaskoczony tak dużym zainteresowaniem. Pragnę podziękować wszystkim głosującym na „Ptasie Familoki” i wszystkim, którzy mnie wspierali – zauważa Damian Balcer.

Warto nadmienić, że program budowy domków dla jerzyków startował w kategorii projektów „zielonych”, a taka kategoria w budżecie obywatelskim Chorzowa pojawiła się po raz pierwszy! Jak co roku chorzowianie mogli głosować też na projekty inwestycyjne. Do realizacji w 2021 r. trafią między innymi: wyposażenie wybiegu dla psów, budowa placu zabaw, ścieżek w chorzowskiej części Żabich Dołów czy oświetlenie ścieżki Amelung – Skałka – wskazuje UM.

Nie tylko Ptasie Familoki…

Przy okazji UM zaznacza, że chorzowski budżet obywatelski to również projekty społeczne. W projektach dużych zwyciężyła m.in. propozycja pt. „Śladem dwóch hut – hutniczy szlak spacerowy”.

„Obecność hutniczego dziedzictwa niematerialnego w przestrzeni miejskiej jest nadzieją na udany transfer wiedzy i pamięci. Nie możemy się już doczekać emocjonalnego spaceru śladami pracowników hut Kościuszko i Batory” – skomentowali pracownicy Muzeum Hutnictwa w odniesieniu do zwycięstwa projektu autorstwa Ryszarda Jańczaka.

Magistrat zaznacza, że osobno klasyfikowano mniejsze projekty społeczne. Tutaj zrealizowane zostaną chociażby: kino plenerowe, ogród społeczny, festyny czy programy aktywizacyjne dla najmłodszych.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. TheOtherKev z Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)