Ptasi Piknik

„Ptasi Piknik” w czasach pandemii

Od 10 lat co roku w pierwszy weekend października do Nadleśnictwa Elbląg z całej Polski przybywają miłośnicy obserwacji ptaków. Wiele osób już na stałe w kalendarzu urlopowym w tym czasie wpisany ma „Ptasi Piknik”. Jednak tym razem, ze względu na pandemię, zorganizowanie pikniku w tradycyjnej formie nie było możliwe – podkreśla Nadleśnictwo Elbląg i dodaje, że dlatego właśnie, leśnicy i ornitolodzy ze Stowarzyszenia Doapolicz zaproponowali nietypową formę, dzięki której każdy, bez względu na miejsce, w którym przebywał, mógł wziąć udział w tym ornitologicznym wydarzeniu – Ptaki Piknik w wersji online.

„Ptasi Piknik” – skok w rzeczywistość wirtualną

Założeniem wersji online było przeniesienie wszystkich stałych punktów pikniku do Internetu. Dlatego sobotni program online uwzględniał zarówno miejsca, które co roku stanowiły punkty pikniku, specjalistów, którzy byli obecni na swoich stoiskach, tematy, które zawsze są poruszane, a nawet Ptasie Kino, które od kilku lat jest stałym elementem plenerowego wydarzenia – podkreślają leśnicy z elbląskich lasów.

Całe wydarzenie można było śledzić na głównym fanpage’u Lasów Państwowych na Facebooku (FB), a relacje prowadzili leśnicy, którzy na co dzień prowadzą profile FB swoich nadleśnictw.

Otwarcie programu zainaugurowano na wieży obserwacyjnej na Górze Pirata – miejscu, gdzie od połowy sierpnia aż do listopada stowarzyszenie Drapolicz liczy przelatujące ptaki. Rozmowa na żywo z Gerardem Belą z Drapolicza przybliżyła internautom sens ptasich migracji. Ornitolog wytłumaczył jak odbywa się liczenie, jakie gatunki pokonują tę trasę i przedstawił statystyki.

„Ptasi Piknik” – przeloty policzone, a rekordzistą zięba

Rekordzistą pod względem liczby przelotów okazała się zięba, której w czasie Ptasiego Pikniku naliczono aż ponad 12 tys. szt., a następne były bogatka i szpak – oba gatunki w liczbie nieco ponad 1000 szt. Z ptaków szponiastych zaobserwowane zostały sokoły wędrowne w ilości 9 szt. i trzy kobuzy, dziewięć bielików, jeden błotniak stawowy i cztery zbożowe, a ponadto 94 krogulce, 11 myszołowów i jeden rybołów. Ponadto liczne inne gatunki ptaków, łącznie 53 gatunki – 17906 ptaków.

Stałym punktem pikniku jest stoisko, w którym obrączkuje się ptaki, a którym zajmuje się Fundacja Akcja Bałtycka. I tu także relacja na żywo pozwoliła pokazać internautom cały proces obrączkowania ptaków i dokładnie wyjawić jej celowość. Dzięki kamerkom internauci mogli z bliska przyjrzeć się w jaki sposób mierzy się, bada i obrączkuje ptaki.

Leśnicy podkreślają, że nie mogło zabraknąć także tradycyjnego zbijania skrzynek dla ptaków – co na swoje barki wzięli leśnicy – Michał i Hubert oraz Jola z Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana, transmitując krok po kroku cały proces budowania takiej skrzynki, podając przy okazji wszystkie ważne elementy, którymi trzeba się kierować przy wieszaniu skrzynki np. u siebie w ogrodzie.

„Ptasi Piknik” – wycieczka na Mewią Łachę

Forma online pozwoliła także zabrać internautów do rezerwatu, oddalonego o 40 km od miejsca, w którym tradycyjnie odbywał się Piknik. Leśnicy spotkali się tam z grupą badawczą ptaków wodnych Kuling i przedstawicielem Błękitnego Patrolu z WWF. „Mewia Łacha” to faunistyczny rezerwat przyrody, którego głównym celem jest ochrona ptaków. Rezerwatów o podobnym celu ochrony jest w Lasach Państwowych ponad 70 – wyjaśniają leśnicy.

Nadleśnictwo zaznacza, że „Ptasi Piknik” nie mógłby się także odbyć bez Ptasiego Kina, które co roku daje wytchnienie i dawkę cennych informacji o ptakach każdemu kto się w nim zatrzyma. Zaglądający na Ptasi Piknik on-line widzowie mogli również obejrzeć szereg filmów o ptasiej tematyce.

„Ptasi Piknik” – relacja z plaży

Całość wydarzenia zwieńczyła relacja z plaży, która także była stałym punktem na Pikniku. I tym razem rozmawialiśmy z Gerardem z Drapolicza, który opowiadał o strategii ptaków w czasie migracji, w tym także strategii przelatywania nad Bałtykiem. Dodatkowo wyjaśniono widzom jak bezpiecznie obserwować i fotografować ptaki. Od czego zacząć, jakiego używać sprzętu i o jakie zasady należy zadbać.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Nadleśnictwo Elbląg

fot. Nadleśnictwo Elbląg