Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował o spotkaniu dotyczącym zapobiegania zanieczyszczaniu rzeki Odry. Odbyło się ono w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.
Działania mające przeciwdziałać zanieczyszczaniu Odry
Jak wynika z przekazanej informacji, NFOŚiGW zamierza przeznaczyć na inwestycje w małą i dużą retencję ponad 7 mld zł z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) oraz Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej (FEPW) w perspektywie 2030 r. Finansowane przez NFOŚiGW są monitoring i badania parametrów jakości wód powierzchniowych, w tym także Odry. Poinformowano też o wspólnej strategii NFOŚiGW i WFOŚiGW na lata 2025-2028. Dotyczy ona monitoringu środowiska i adaptacji do zmian klimatu. Zagrożenie zakwitami „złotej algi” w marinach, kanałach, starorzeczach i zbiornikach wodnych, będących połączonymi z Odrą, nadal może występować w kolejnych sezonach wiosenno-letnich.
– Mimo zagrożenia powstrzymaliśmy kolejną katastrofę na Odrze na skalę, jaka miała miejsce w 2022 roku. To wynik prac sztabu odrzańskiego i współpracy na różnych poziomach instytucjonalnych i międzyresortowych. Czas od zarządzania kryzysowego, które zastałam w MKiŚ, przejść do rozwiązywania systemowego problemu – powiedziała Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.
Wsparcie z NFOŚiGW na małą i dużą retencję
– Zależy nam bardzo na tym, by taka katastrofa jak ta, która miała miejsce w 2022 roku, więcej się nie powtórzyła – to wymaga jednak ciężkiej, wielopoziomowej współpracy. Jesteśmy na etapie tworzenia indywidualnych strategii Narodowego Funduszu oraz szesnastu wojewódzkich funduszy. To dzieje się po bardzo ważnym procesie stworzenia wspólnej czteroletniej strategii, przyjętej 27 czerwca tego roku. Tematy z szeroko pojętym monitoringiem środowiska i adaptacją do zmian klimatu są w niej mocno zaznaczone – powiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu NFOŚiGW.
Z programów FEnIKS i FEPW przeznaczono na małą i dużą retencję ponad 7 mld zł. W trakcie spotkania poruszono również temat obniżania poziomu zasolenia Odry. Dyskutowano o poprawie warunków hydrologicznych rzeki i jej dopływów, odbudowy ichtiofauny i obniżenia zawartości biogenów w wodach Odry.
Na podstawie www.gov.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)