Przeciw kasztanowcowiaczkowi

Już od czterech lat na pniach kasztanowców rosnących na terenie Czerwionki-Leszczyn można zobaczyć specjalne, półmetrowej szerokości pasy foliowe. W ten sposób Urząd Gminy i Miasta ratuje jedne najbardziej okazałych drzew przed groźnym szkodnikiem – szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.
 
Za pomocą opasek lepowych zabezpieczono w tym roku 100 drzew. – Liście zaatakowanych kasztanowców brązowieją i przedwcześnie opadają, szrotówek może doprowadzać do uszkadzania całych konarów drzew. W ciągu jednego sezonu to samo drzewo atakuje kilka pokoleń szkodnika. Po kilku latach, osłabione kasztanowce zazwyczaj giną – wyjaśnia Katarzyna Pyszny z Wydziału Ekologii i Zdrowia UGiM, który realizuje zadanie ratowania kasztanowców.
 
Ratunkiem dla drzew jest ochrona stosowana przez człowieka: grabienie i niszczenie opadłych liści kasztanowca czy zakładanie specjalnych opasek lepowych. Akcję w tym ostatnim zakresie lokalne władze prowadzą już po raz czwarty. Co roku latem opaski montowane są na kasztanowcach rosnących w innych miejscach gminy. – Wcześniej szczepiliśmy drzewa, ale metoda iniekcji osłabia rośliny, opaski są więc najskuteczniejszą metodą ocalania kasztanowców – podkreśla K. Pyszny.
 
Taśmy lepowe zostaną zdjęte w połowie listopada br., a następnie bezpiecznie zniszczone. Do tego czasu opaski powinny wyłapać większość larw. Lokalne władze apelują do mieszkańców, by nie niszczyli opasek lepowych. Realizacja zadania kosztuje ok. 18 tys. zł.
 
Na podstawie: www.czerwionka-leszczyny.pl

Partner Portalu

Partner Portalu