Prawie 600 drzew

Prawie 600 drzew posadzono w Katowicach w 2022 r.

Ponad 40% powierzchni Katowic stanowią lasy. Do tego dochodzą liczne parki i skwery, o które na co dzień dba katowicki Zakład Zieleni Miejskiej (ZZM). W minionym roku ZZM zasadził na terenie miasta prawie 600 drzew. Nasadzenia prowadzi również Nadleśnictwo Katowice, dzięki któremu w mieście przybyło ponad 287 tys. roślin – wskazuje Urząd Miasta Katowice (UM).

Posadzono prawie 600 drzew, bo mieszkańcy chcą więcej zieleni

Mieszkańcy chcą mieć więcej zieleni wokół siebie. Dzięki niej miasto jest przestrzenią przyjazną do życia dla każdego. Sporą część powierzchni Katowic stanowią lasy, ale mamy również liczne parki, które chętnie odwiedzają mieszkańcy naszego miasta. Staramy się też walczyć z wyspami ciepła, co znajduje odzwierciedlenie we wprowadzaniu zieleni, tam gdzie wcześniej jej nie było, albo było jej mało – stąd nasadzenia na al. Korfantego, nowe drzewa na ul. Dworcowej, a niebawem również na ul. Warszawskiej – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jesień i wiosna – najlepszy czas na sadzenie drzew

Sadzenie drzew w jesiennej turze odbyło się na przełomie listopada i grudnia. Najwięcej drzew w jednej lokalizacji zasadzono przy ul. Bagiennej – były to sosny zwyczajne i czeremchy. Posadzono także 18 grabów pospolitych przy ul. Rataja oraz pięć buków przy ul. Ossowskiego. W kilku miejscach posadzone zostały jabłonie – trzy stanęły przy placu Gwarków, a jedna na placu Grunwaldzkim. Sadzone były również drzewa „wiecznie zielone”, czyli iglaki, które nie gubią igieł na zimę i cieszą swoim wyglądem przez cały rok. Świerki kłujące stanęły przy ul. Bałtyckiej, ul. Pierwiosnków czy ul. Cyranek, natomiast świerk pospolity pojawił się przy placu św. Herberta – wylicza UM.

Drzewa sadzimy w czasie późnej jesieni, a także wczesnej wiosny. To najlepsze momenty na nasadzenia. Wynika to z warunków klimatycznych. Mamy wtedy do czynienia z większą wilgotnością i niską temperaturą, ale nie poniżej zera. Takie warunki zwiększają prawdopodobieństwo, że drzewa się przyjmą – tłumaczy Mieczysław Wołosz, dyrektor ZZM.

Prawie 600 drzew w Katowicach

Katowicki magistrat podał, że tamtejszy ZZM posadził w minionym roku prawie 600 drzew. Wybierane rośliny są przystosowane do środowiska miejskiego i warunków atmosferycznych regionu. Przede wszystkim są to gatunki rodzime, np. klony, dęby i głogi. Kilkanaście klonów pospolitych stanęło przy ul. Krakowskiej, a dwa pojawiły się w parku Giszowieckim. Dąb szypułkowy został zasadzony przy skrzyżowaniu ul. Francuskiej z ul. Trzy Stawy, natomiast cztery głogi zasadzono przy ul. Ligockiej.

Na zielone inwestycje ZZM wydał w 2022 r. ponad 5,8 mln zł, przy czym same drzewa kosztowały 510 tys. zł. Duży udział we wskazaniu miejsc nasadzeń nowych drzew mają sami mieszkańcy Katowic, poprzez Budżet Obywatelski, Zielony Budżet oraz aplikację „wCOP drzewo”. Część nasadzeń prowadzona jest w ramach nasadzeń zastępczych, najczęściej związanych z inwestycjami w nową infrastrukturę transportową. Aktualnie najważniejsze inwestycje realizowane przez ZZM to m.in.: zazielenienie ul. Warszawskiej, które będzie kosztować ok. 19 mln zł, cztery parki na terenie Katowic za 45 mln zł czy rewitalizacja stawu Starganiec za 6,8 mln zł.

Także leśnicy rozwijają zieleń

Nadleśnictwo Katowice również intensywnie rokrocznie sadzi nowe drzewa – zaznacza UM. W tym roku pojawiło się ponad 287 tys. nowych roślin zasadzonych przez pracowników nadleśnictwa. Zasadzono m.in. 175 tys. sosen, 23,3 tys. buków, 10,4 tys. świerków, 7 tys. lip oraz tysiące drzew innych gatunków – wylicza magistrat.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. KAW

Partner Portalu

Partner Portalu