Dzień Drzewa

Posadzili młode dęby na Dzień Drzewa

Z okazji Światowego Dnia Drzewa prezydent Torunia z pomocą przedszkolaków posadził młode dęby.

Nowe nasadzenia przeprowadzono na skwerze przed Domem Muz na Podgórzu (ul. Poznańska) w Toruniu. Na samym skwerze posadzonych zostało pięć młodych dębów, a wzdłuż ulicy Poznańskiej – 10 klonów.

Dzień Drzewa – toruńskie nasadzenia

Drzewa te sadzili prezydent Michał Zaleski, Marcin Czyżniewski. przewodniczący Rady Miasta, Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego wraz z radnymi i przedstawicielami urzędu miasta. Pomagały im w tym dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 14.

Dzień Drzewa obchodzony jest od 15 lat właśnie poprzez akcje sadzenia drzew organizowane w wielu miastach Polski, w tym roku także w Toruniu. Ten dzień pokazuje, że warto prowadzić takie działania w prostym celu – żeby wokół nas było piękniej. Podkreślić w tym miejscu chciałbym, że w tym roku w naszym mieście posadzonych zostanie blisko 3500 drzew – powiedział prezydent Zaleski.

Toruński magistrat zaznacza, że drzew w mieście może być jeszcze więcej, a w nowych nasadzeniach pomóc mogą mieszkańcy. Miejscy urzędnicy pracują aktualnie nad projektem, który pozwoli na bezpośrednią komunikację mieszkańców z urzędnikami. W wyniku jego realizacji torunianie będą mogli, poprzez specjalną aplikację, wskazywać pożądane lokalizacje dla nowych nasadzeń. Wydział Środowiska i Zieleni będzie sprawdzać, czy w danym miejscu jest możliwe dokonanie nasadzeń i dobierać odpowiednie gatunki drzew. – Do końca roku ten projekt będzie gotowy, tak żeby na wiosnę ruszyć z pierwszymi nasadzeniami wskazywanymi przez mieszkańców. Sadzić zaś będą urzędnicy – powiedział Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta.

Warto dodać, że projekt pn. „Toruńskie Obchody Światowego Dnia Drzewa 2017” realizuje Europejskie Zrzeszenie Młodzieży dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Urzędu Miasta Torunia oraz ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Na podstawie www.torun.pl

fot. UM w Toruniu

 

reklama