Posadzą drzewa

Posadzą drzewa w warszawskich lasach

Dęby szypułkowe, wiązy, lipy i głóg – m.in. sadzonki tych gatunków już za kilka dni wzbogacą stołeczne lasy.

Jak podaje Urząd m. st. Warszawy (UM), w sumie, w trzech warszawskich kompleksach leśnych wiosną przybędzie ponad 25 tys. drzew.

Stołeczni leśnicy posadzą drzewa

Lasy to jeden z największych skarbów naszego miasta. Pod względem przyrodniczym jesteśmy unikalną europejską stolicą. Cały czas dbamy o to by nasze lasy pozostawały w jak najlepszej kondycji. Robimy to odpowiedzialnie prowadząc m.in. zagospodarowanie lasów oraz sadząc nowe drzewa – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Warszawscy leśnicy systematycznie i kompleksowo dbają o kondycję drzew w stołecznych lasach. Jednym z przyjemniejszych obowiązków, które się z tym wiążą jest sadzenie nowych drzew. Tej wiosny w stołecznych lasach pojawi się ich aż 25 100 sztuk młodych drzew – informuje UM.

W ramach przebudowy drzewostanu, pracownicy Lasów Miejskich-Warszawa, najwięcej drzew zasadzą w Lesie Bródnowskim. Tam na powierzchni 1,29 ha pojawi się 8800 sadzonek dębu szypułkowego, 1000 lip, 730 wiązów szypułkowych oraz 1700 sadzonek tzw. gatunków biocenotycznych m.in. berberysów, czereśni ptasich oraz głogu.

W ramach odnawiania powierzchni zrębowych oraz uzupełniania przerzedzeń w rezerwacie przyrody jakim jest Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego pojawi się 1800 młodych dębów szypułkowych, 1400 wiązów szypułkowych, 900 lip oraz 0,5 tys. głogów.

Z kolei w Lesie Bemowo zaplanowano odnowienie powierzchni po plantacji topolowej (obcego pochodzenia) na powierzchni 0,88 ha. Posadzone zostaną tam sadzonki dębu szypułkowego – 6520 szt., lipy – 630 szt. oraz po 360 szt. wiązu szypułkowego i głogu.

Na wiosnę planowane jest również posadzenie sadzonek drzew gatunków biocenotycznych (po ok. szt. 200 berberysów i czereśni ptasich) na dwóch skwerach leśnych przy ul. Zorzy w Wawrze.

Stołeczny magistrat przypomina, że w 2017 r. w warszawskich lasach posadzono 15,5 tys. drzew. Natomiast łącznie w latach 2007-2017 Lasy Miejskie-Warszawa posadziły niemal 177 tys. młodych drzew.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. sozosfera.pl

 

reklama