budki lęgowe

Porządkują budki lęgowe

Krakowski magistrat poinformował, że trwają prace związane z czyszczeniem budek lęgowych dla ptaków.

W Krakowie to zadanie wykonuje tamtejszy Zarząd Zieleni Miejskiej.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie porządkuje budki lęgowe

Przy tej okazji Urząd Miasta Krakowa stwierdza, że systematycznie prowadzane czyszczenie budek lęgowych, to jeden z podstawowych i najprostszych sposobów ochrony ptaków, zamieszkujących miasto. A najlepszy czas na tego typu prace to wg magistratu październik i listopad.

Ptaki poszukujące miejsc na złożenie jaj i wychowanie piskląt, w okresie lęgowym wykorzystują naturalne kryjówki – np.. dziuple w starych drzewach. By zwiększyć obecność ptaków w miastach, montuje się na drzewach pozbawionych dziupli, budki lęgowe. W Krakowie są one rozwieszone w licznych lokalizacjach na terenie całego miasta – zapewnia magistrat.

Jak jednak zapewniają urzędnicy, samo umieszczenie budek nie wystarcza. Bardzo ważne jest także ich regularne czyszczenie. Nieusunięte gniazda są bowiem siedliskiem groźnych pasożytów, a nadmiar materiału gniazdowego nie sprzyja kolejnym zasiedleniom.

Czyszczenie budek lęgowych najlepiej wykonywać od października do listopada, ale prace te można również prowadzać do końca lutego. Do czyszczenia budek lęgowych należy używać gumowych rękawiczek oraz maseczki chroniącej twarz, ponieważ znajdujące się w budkach pozostałości po lokatorach mogą zawierać organizmy chorobotwórcze. Jak podkreśla magistrat, niedopuszczalne jest używanie jakichkolwiek detergentów.

Na podstawie krakow.pl

fot. zzm.krakow.pl/krakow.pl

 

reklama