stanu przyrody

Dzikie życie w wielkim mieście – poprawa stanu przyrody w Rzeszowie i Łucku

Rzeszów i Łuck – miasto partnerskie Rzeszowa – wspólnie pracują nad poprawą stanu przyrody. Dzieje się to w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską. Jak podał Urząd Miasta Rzeszowa (UM), głównym działaniem będzie rewitalizacja Lisiej Góry. Natomiast jednym z głównych elementów działań strony ukraińskiej będzie tworzenie parku wzdłuż rzeki Styr.

Poprawa stanu przyrody w Rzeszowie

Realizacja projektu rozpoczęła się we wrześniu br. Ma się zakończyć we wrześniu 2026 r. Wartość rzeszowskiej części projektu wynosi ok. 190 tys. euro. Miejski Zarząd Zieleni wykona inwentaryzację dendrologiczną w rezerwacie i utworzy program związanego z jego ochroną. Zajmie się też pracami pielęgnacyjnymi oraz odtworzeniem ścieżki dydaktycznej na terenie rezerwatu.

Projekt „Dzikie życie w wielkim mieście: ochrona i promocja dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej w Łucku i Rzeszowie” jest ważnym przedsięwzięciem dla naszych miast. Podczas naszego dwudniowego spotkania, które odbywa się w Rzeszowie, dzielimy się doświadczeniami dotyczącymi ochrony przyrody i działań, dzięki którym możną ją wzbogacać, a dzięki czemu zarówno w Rzeszowie jak i Łucku będzie żyło się zdrowiej i przyjemniej – mówiła Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

To projekt ogromnie ważny dla obu naszych miast i bardzo ciekawy. Cechą wyróżniającą go jest to, że jest skierowany na życie, jest proekologiczny, co ważne dla mieszkańców obu naszych miast. Jestem przekonana, że projekt będzie realizowany łatwo, szybko, merytorycznie i z korzyścią dla nas wszystkich – podkreśliła Iryna Chebeliuk, wiceburmistrz Łucka.

Edukacyjna część projektu

Mamy przyjemność realizowania komponentu edukacyjnego tego zadania. Będzie kierowany do szerokiej grupy mieszkańców począwszy od przedszkolaków, dla których przygotowane zostaną materiały edukacyjne w postaci puzzli, gier planszowych. Dla starszych – uczniów liceów zostanie opracowany transgraniczny quiz na temat wiedzy o przyrodzie. Jego finał odbędzie się w Rzeszowie. Mieszkańcy naszych miast będą mogli również wziąć udział quizie z wiedzy o przyrodzie, w którym co tydzień będą losowane upominki – poinformowała Agata Szpiech z wydziału Klimatu i Środowiska UM. W Rzeszowie ma się również odbyć konferencja na temat dobrych praktyk w zakresie zagospodarowania terenów cennych przyrodniczo. Kampanię edukacyjną zwieńczy zielony piknik w Łucku.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Marcin Piecyk/UM Rzeszowa

Partner Portalu

Partner Portalu