Pomysły na ratowanie trawników

Pomysły na ratowanie trawników

W lipcu warszawiacy dyskutowali na temat rozjeżdżania miejskich trawników – informuje Urząd m.st. Warszawy (UM).

W ramach projektu „Szanuj zieleń” miasto zorganizowało cykl spotkań konsultacyjnych, podczas których mieszkańcy zaproponowali m.in. zamontowanie ławek i dodatkowych stojaków na rowery w miejscu dzikich parkingów.

Mieszkańcy zgłosili pomysły na ratowanie trawników

Uszkodzone korzenie czy połamane krzewy to tylko niewielka część zniszczeń, które powoduje nielegalne parkowanie na zielonych terenach Warszawy. Chcemy, żeby mieszkańcy mogli cieszyć się zadbanym parkiem i w pełni korzystać z uroków tej przestrzeni – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

Owszem, można stawiać kolejne barierki i słupki, ale miasto traci wtedy na atrakcyjności. Celem naszych spotkań było oddanie głosu warszawiakom, którzy przedstawili swoją wizję ochrony zieleni. Teraz, po omówieniu wszystkich propozycji, możemy przejść do projektowania rozwiązań – dodaje Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy (ZZ).

Pierwsze konsultacje odbyły się w czerwcu br. Na kolejnych, lipcowych spotkaniach warszawiacy wraz z ekspertami omawiali już szczegóły. Dotyczyły one parkowania i komunikacji w mieście, organizacji ruchu drogowego, a także kwestii imprez masowych i ochrony przyrody. Podczas warsztatów swój głos wyrazić mogli wszyscy uczestnicy. Wśród nich byli m.in. aktywiści, badacze, przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich, stołecznego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Zarządu Terenów Publicznych, Straży Miejskiej, a także projektanci przestrzeni. Padały dziesiątki pomysłów, a kilkanaście z nich zostało wybranych do dalszego rozwijania.

Najciekawsze propozycje to udogodnienia dla gości parku – zamontowanie ławek oraz ustawienie bramek do przypinania rowerów i hulajnóg. Oprócz tego miasto ma w planach przeprowadzenie szerokiej kampanii edukacyjnej. Akcja ta ma uświadomić warszawiakom, że zniszczenia roślin mogą być na pierwszy rzut oka niewidoczne, ale powodują duże straty dla środowiska przyrodniczego stolicy.

Nowe ławki, śmietniki i stojaki na rowery – tych elementów małej architektury chcą mieszkańcy. Możemy je ustawić zamiast kolejnych słupków. Startujemy z kolejnym etapem projektu „Szanuj zieleń”. Czas na rozmowy z projektantami i konstruowanie prototypów. Umieścimy je testowo tuż obok parków. Zarówno warszawiacy jak i poszczególni badacze będą mieli okazję przekonać się, jak te pomysły sprawdzają się w praktyce – mówi dyrektor Piwowarski.

Stołeczny magistrat zaznacza, że prototypy rozwiązań powinny pojawić się w przestrzeni miasta jesienią br.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. Filip Kwiatkowski/UM Warszawy

reklama