Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego (UMWŁ) radzi, jak mieszkańcy mogą pomóc zwierzętom przetrwać zimę. Doskonałym schronieniem są dla nich przydomowe ogródki.
Dzikie zwierzęta w naszych ogrodach
Podczas jesiennych porządków w ogrodzie, warto wesprzeć dzikie zwierzęta. Tym samym zadbamy o bioróżnorodność otoczenia – podkreśla UMWŁ. Warto stworzyć dla nich odpowiednie warunki do bytowania i przetrwania w nim zimy.
– Przede wszystkim pamiętajmy o tym, żeby ograniczyć koszenie traw i nie pozbywać się wszystkich roślin jednorocznych oraz usychających części bylin. Pozostawmy też na drzewach i krzewach część owoców. W ten sposób zapewnimy zwierzętom i schronienie, i pożywienie, których tak bardzo będą potrzebować zimą. Przyzwyczailiśmy je do naszej obecności, więc teraz to również na nas spoczywa obowiązek zadbania o ich bezpieczeństwo – powiedziała Agnieszka Ryś, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Jak pomóc ptakom przetrwać zimę?
Warto posadzić w ogrodzie rośliny, których owoce zapewnią bazę pokarmową dla ptaków. To np. berberys, ognik, jarząb pospolity, jarząb szwedzki, śliwa ałycza czy morwa. Natomiast bezpieczeństwo wróblom i innym drobnym ptakom, zapewnią duże i gęste krzewy. To np. kalina czy rokitnik. Jesień to również dobry czas, aby wyczyścić budki lęgowe dla ptaków. Można również powiesić dodatkowe. Jak podał UMWŁ, warto założyć domki o różnych gabarytach i wielkościach otworów. Będą się mogły w nich schronić ptaki różnych gatunków. Dokarmiając ptaki, należy systematycznie wysypywać ziarno do karmnika. Nie należy podawać im suchego chleba lub resztek z naszego stołu!
Górka z liści pomoże jeżom przetrwać zimę
Nasze ogrody często odwiedzają jeże. Te pożyteczne zwierzęta poszukują miejsca, w którym będą mogły zapaść w sen zimowy. Można ustawić dla nich specjalną budkę lub usypać górkę z liści i przykryć ją gałęziami.
– Nie wyrzucajmy wszystkich liści i gałęzi po jesiennych porządkach – stwórzmy schronienie dla jeża, a prawdopodobnie jakiś u nas zamieszka. Jesień jest okresem ich wzmożonej aktywności – teraz intensywnie żerują, żeby nabrać trochę ciała i przetrwać zimę. Pamiętajmy o tym, że one śpią od połowy października aż do kwietnia. Starajmy się te dobre praktyki zastosować w naszych ogródkach, bo to nas nic nie kosztuje, a może zdecydowanie ułatwić życie zwierzętom – podkreśla Krystyna Sosnowska z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Warto zadbać też o najmniejsze zwierzęta. Ułożone na ziemi kopczyki kamieni mogą posłużyć za schronienie owadom. Schronienie w nich mogą znaleźć również płazy, np. Traszki, jeśli w pobliżu znajduje się choćby niewielki zbiornik wodny.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)