Pomóc ptakom przetrwać zimę

Urząd Miasta Szczecin (UM) poinformował, że mieszkańcy, którzy chcą pomóc ptakom przetrwać zimę, mogą otrzymać za darmo karmnik. Karmniki zostały wykonane przez pracowników Lasów Miejskich.

Karmniki od miejskich leśników mogą pomóc ptakom przetrwać zimę

Zimowe miesiące to ciężki czas dla wielu dzikich zwierząt, ale przede wszystkim ptaków, które mają znacznie utrudniony dostęp do pożywienia. Dlatego warto w tym okresie pamiętać o ich dokarmianiu – zaznaczył magistrat. Pomóc ptakom przetrwać zimę mogą specjalne karmniki, które wykonują własnoręcznie pracownicy Lasów Miejskich. Za darmo przekazują je mieszkańcom Szczecina – dodał UM.

To kontynuacja, prowadzonej od kilku lat przez Wydział Lasów Miejskich Zakładu Usług Komunalnych, akcji pn. „Szczecin dokarmia ptaki”. W jej ramach do szczecińskich szkół, przedszkoli i osób prywatnych trafiło już kilkaset karmników. Leśnicy chcą w ten sposób przybliżyć szczecinianom tematy związane z ochroną przyrody i zaangażować ich w realną pomoc ptakom.

Osoby, które chciałyby otrzymać karmnik proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem: 723 578 431 (w dni powszednie w godz. 8 – 15). Po umówieniu będzie można go odebrać w siedzibie Lasów Miejskich przy ul. Miodowej 3 lub Czarnogórskiej 63. Magistrat zaznaczył przy tym, że karmniki nie są wykonywane w ramach masowej produkcji, więc ich dostępność może być ograniczona.

Jednocześnie UM zwrócił uwagę, że drewniane karmniki należy samodzielnie złożyć. Będzie do tego potrzeby młotek i wkrętarka. W pudełku znaleźć można również instrukcję, czym dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić.

Czym karmić i czego nie robić chcąc pomóc ptakom?

Przy okazji UM przypomniał czym można karmić ptaki. Wśród pokarmów są:

– ziarna zbóż, płatki owsiane, słonecznik pastewny, kaszę, kukurydzę;

– orzechy włoskie, ziemne niesolone, laskowe;

– niesoloną słoninę (nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie);

– gotowane, pokrojone i niesolone warzywa;

– gotowane jajka.

Równocześnie miejscy urzędnicy wskazali, jakie zachowania w kontekście dokarmiania ptaków są niepożądane. Nie należy zatem karmić ptaków chlebem i resztkami jedzenia ze stołu, bowiem przyprawione i posolone potrawy są dla nich szkodliwe. Ptakom nie wolno podawać zepsutego, spleśniałego lub zamarzniętego jedzenia. Nie należy wrzucać jedzenia do wody, ani zaśmiecać terenu resztkami pokarmu.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Szczecin

Partner Portalu

Partner Portalu