Jak można pomóc jeżom?

O tym, że 10 listopada obchodzony jest dzień jeża przypomniała spółka FBSerwis. Firma zwraca uwagę, że jest to jeden z najbardziej uroczych mieszkańców naszych ogrodów i obszarów przyrodniczych. Spółka podpowiada też, w jaki sposób można pomóc jeżom.

Pomóc jeżom, które mają ważną rolę do odegrania w ekosystemie

Obchodzony 10 listopada dzień jeża jest doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć, jak ważną rolę pełnią te zwierzęta w ekosystemie. Dzięki temu, że są owadożerne, eliminują ze środowiska nadmiar insektów. Niestety, jeże stają się gatunkiem zagrożonym. Największym zagrożeniem dla jeży jest utrata siedlisk, wypadki drogowe oraz zanieczyszczenie środowiska. Firma, chcąc temu przeciwdziałać zachęca do podjęcia działań mających na celu ochronę jeży.

– Wiosną tego roku, w ramach naszych działań na rzecz ochrony środowiska, z radością objęliśmy adopcją symboliczną rodzinę jeży uszatych we wrocławskim ZOO. Jednocześnie chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa dzikich jeży, żyjących w Polsce pod ochroną. Nasza spółka oprócz świadczenia kompleksowych usług w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów, specjalizuje się również w usługach letniego oraz zimowego utrzymania i oczyszczania dróg oraz terenów zielonych, stąd też nasi pracownicy często spotykają jeże podczas codziennej pracy. Zwierzęta te są wyjątkowo pożyteczne dla naszego ekosystemu, dlatego pamiętajmy o odpowiednim postępowaniu, gdy znajdziemy jeża w swoim ogrodzie, podczas spaceru, czy na ulicy – mówi Jarosław Wieruszewski, kierownik ds. oczyszczania z FBSerwis Wrocław.

Co zrobić, gdy spotka się jeża?

Firma podpowiada przy okazji, jak zachować, gdy dojdzie do spotkania z jeżem.

Po pierwsze „Nie dotykaj”. Jeże unikają kontaktu z ludźmi. Dlatego nie należy brać ich na ręce – można w ten sposób skrzywdzić zwierzę a także skaleczyć się samemu jego igłami.

Po drugie należy zachować spokój i być uważnym. Należy się starać, by nie spłoszyć jeża gwałtownymi ruchami. Jeśli jedzie się samochodem, warto prowadzić ostrożnie i ograniczyć prędkość, szczególnie gdy jest ciemno – wówczas jeże są najaktywniejsze.

Nie powinno się też karmić jeży pokarmem dla ludzi. Jeże są głównie owadożerne, dlatego jedzeniem dla ludzi można im zaszkodzić. Gdy chce się dokarmić te zwierzęta, mieszkające w okolicy, można zostawić im miskę z wodą oraz specjalny pokarm dostępny w sklepach zoologicznych.

Gdy znajdzie się jeża uwięzionego w pułapce warto skorzystać z pomocy ekspertów.

Firma zwraca uwagę, że jeże mogą pomóc w dbaniu o ogrody poprzez zjadanie owadów, zwłaszcza tych uznawanych za szkodniki. Można się im odwdzięczyć i przygotować schronienie z liści oraz drewna. Można też odgrodzić część ogrodu, w której zakamarkach mogłyby ukryć się jeże. Natomiast goszcząc je swoim ogrodzie, należy unikać substancji chemicznych do ochrony roślin.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl

Partner Portalu

Partner Portalu