pomoc dla jeży

Pomoc dla jeży

Z roku na rok śmiertelność jeży jest coraz większa. Giną pod kołami samochodów, podczas wypalania traw oraz od trucizn na gryzonie i ślimaki – alarmuje Fundacja Ekologiczna ARKA.

ARKA zaznacza jednocześnie, że jeże to pożyteczne zwierzęta, które zmniejszają liczbę szkodników.

By wyjść naprzeciw potrzebie ochrony tych pożytecznych ssaków Fundacja realizuje akcję „KUP DESKĘ”. Właśnie w najbliższy czwartek (13 września br.) w Bielsku-Białej zainaugurowana zostanie kolejna edycja tej ogólnopolskiej akcji. W jej trakcie uczniowie dowiedzą się, jak pomagać jeżom i zbudują dla nich specjalne drewniane domki.

Pomoc dla jeży, czyli akcja „Kup Deskę”

Nasza akcja to ciekawy pomysł na prowadzenie bardzo konkretnej pomocy dla zwierząt i nieszablonowej edukacji ekologicznej. Tematyką jest edukacja dotycząca środowiska i zwierząt z którymi mamy do czynienia w miastach i na ich obrzeżach. Podczas tej edycji akcji skupiamy się na pomocy jeżom, które są wyjątkowo ciekawymi zwierzętami, a jednocześnie potrzebują naszej pomocy – mówi pomysłodawca akcji Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

W ramach akcji ARKA chce budować domki dla jeży oraz pomagać miłośnikom tych zwierząt w opiece nad nimi. Dodatkowo będzie prowadzić edukację ekologiczną skierowaną do dzieci i młodzieży. Fundacja chce także zachęcić miłośników zwierząt i ekologii do wpłat niewielkich kwot poprzez system dostępny na stronie www.kupdeske.pl. Za zgromadzone środki Fundacja planuje zbudować w listopadzie kilkadziesiąt domków dla jeży w zainteresowanych tym tematem placówkach oświatowych.

Na wspomnianej stronie internetowej znaleźć można przydatne informacje. Jest tam m.in. umieszczona instrukcja, jak samemu zbudować „upcyklingowy domek” dla jeża przygotowana przez dizajnerkę Karinę Haczek.

W ramach naszej akcji przede wszystkim dzieci ze szkół podstawowych będą budowały domki dla jeży z dostarczonych przez nas desek. Jesteśmy przekonani, że więcej się nauczą i bardziej zaangażują jeżeli same zbudują takie schronienia dla zwierzaków potrzebujących pomocy, a następnie znajdą dla nich odpowiednie miejsce w otaczającej przestrzeni – przekonuje Wojciech Owczarz.

Fundacja zachęca szkoły do zgłaszania udziału w akcji i dodaje, że dla pierwszych 20 placówek oświatowych, które zgłoszą chęć udziału w akcji na maila: w.owczarz@fundacjaarka.pl, Fundacja przygotowała niespodziankę. Otrzymają one darmowe materiały edukacyjne oraz jeden z 20 domków dla jeży lub budek dla ptaków do samodzielnego zbudowania na lekcji.

ARKA podkreśla, że partnerem akcji są Lasy Państwowe, a kolejne wydarzenia związane z akcją, po inauguracji w Bielsku-Białej, odbędą się w Krakowie, Katowicach i Opolu.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Fundację Ekologiczną ARKA

fot. Fundacja Ekologiczna ARKA

 

reklama