Nowe pomniki przyrody w Gdyni

Gdynia ma nowe pomniki przyrody. Jest ich pięć. To drzewa odznaczające się wielkością, wiekiem lub stanem. Są one teraz prawnie chronione. Decyzję w tej sprawie podjęto na czerwcowej sesji rady miasta – poinformował Urząd Miasta Gdyni (UM).

Nowe pomniki przyrody w Gdyni – lipy, dęby i szpaler jarzębów szwedzkich

Jak wyjaśnił UM, nowe pomniki to dwie dorodne lipy drobnolistne, dwa stare dęby bezszypułkowe i mały szpaler jarzębów szwedzkich. Te drzewa wyróżniają się spośród innych elementów zieleni miejskiej.

– Niezmiernie cieszy fakt, iż na terenie Gdyni przybyły nam kolejne pomniki przyrody. Wartościowe, dorodne okazy wyróżniające się w przestrzeni miasta. Przypomnijmy, że łącznie mamy ich teraz ponad 80 – powiedział Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – Każdego dnia kompleksowo dbamy o zieloną infrastrukturę w Gdyni. O nowe nasadzenia drzew i krzewów, projektowanie i zakładanie terenów zieleni, a potem ich pielęgnację. To ważny element zielonej strategii miasta – dodał wiceprezydent.

Jak przypomniał ratusz, pomniki przyrody służą do ochrony prawnej i wyróżnienia drzew, krzewów, głazów lub jaskiń. Opowiadają one historię przemian i dojrzewania danego miejsca. Status pomnika może być nadany ze względu na rozmiar, rozłożystą koronę lub wyjątkowe walory przyrodnicze, krajobrazowe czy kulturowe.

Podczas czerwcowej sesji Rada Miasta Gdyni formalnie dopisała kolejne miejskie drzewa do listy pomników przyrody.

Nazwy pomników przyrody

Nowe pomniki przyrody to drzewa, które dobrze poradziły sobie z upływem czasu. Nie cierpią na zaawansowane choroby i wyróżniają się dużymi rozmiarami koron i pni. Mają rozbudowaną, piękną koronę, są zdrowe i estetycznie atrakcyjne. Każde drzewo z ochronnym statusem otrzymało swoją nazwę. Zazwyczaj nawiązuje ona do adresu lub lokalizacji – wskazał UM.

Jak podał magistrat, dąb bezszypułkowy rosnący przy ul. Apollina nazywa się „Apollo”, a

dąb bezszypułkowy rosnący przy ul. gen. G. Orlicz-Dreszera – „Gustaw”. Grupa czterech jarzębów szwedzkich rosnących przy ul. Słonecznej to „Witomińskie Słońca”, z kolei lipę drobnolistną rosnącą przy ul. Starochwaszczyńskiej nazwano „Złota”. Druga lipa drobnolistna, rosnąca przy u. Wiklinowej, nosi imię „Hanna”.

Nowe pomniki przyrody w Gdyni– drzewa inne niż wszystkie

Czym wyróżniają się uhonorowane drzewa? Jak tłumaczy UM, duża lipa przy polnej drodze na granicy miasta, ul. Starochwaszczyńskiej, mierzy ponad 382 cm w obwodzie pnia. Jest wręcz bezcenna dla lokalnego ekosystemu. To jedyne tak duże drzewo (22 m wysokości) w sąsiedztwie pobliskich łąk i pól.

Witomińskie jarzęby to z kolei bardzo rzadkie okazy. Reprezentują urokliwy gatunek, który w regionie występuje dziko. Kwitnie i owocuje czerwonopomarańczowymi owocami.

„Gustaw”, czyli dąb rosnący przy ul. Orlicz-Dreszera w Leszczynkach, to w zasadzie lokalny landmark. Gdy pokonamy charakterystyczny łuk drogi, drzewo wyłoni się zza zakrętu, i od razu wyróżni się swoimi rozmiarami. Liczy około 20 m wysokości, ma szeroką koronę i jest w dobrej kondycji. Podobnie jak „Apollo”, czyli chwarznieński okaz, który dojrzewał na rozwijającym się przez lata osiedlu domów jednorodzinnych.

Hanna” zaś to lipa drobnolistna, która samotnie góruje nad zieleńcem przy skrzyżowaniu ul. Wiklinowej z Żurawią. W otoczeniu kilku bloków i domów 17-metrowe drzewo rzuca nieco cienia i wypełnia lokalny krajobraz gęstą, zieloną koroną.

Pod specjalną ochroną

Objęcie drzew statusem pomnika przyrody sprawi, że znajdą się one pod specjalną ochroną. Nowe pomniki przyrody będą musiały być poddawane regularnej pielęgnacji. Nie można ich niszczyć, uszkadzać ani przekształcać. Nie wolno na nich umieszczać tablic reklamowych – przypominają urzędnicy.

W Gdyni jest ponad 80 pomników przyrody. Są wśród nich grupy i szpalery drzew, aleje, głazy narzutowe, pnącza i pomnik powierzchniowy. Najstarszy wpis dotyczy dębu szypułkowego „Dewajtis” – dodał UM.

Na podstawie: gdynia.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu