Gdańscy radni jednogłośnie podjęli decyzję w sprawie nowych pomników przyrody. Tym razem, oprócz przyrody żywej, czyli drzewa z gatunku kasztanowiec zwyczajny, Gdańsk zyskał dwa nowe pomniki przyrody nieożywionej. Są to – jak podał Urząd Miejski w Gdańsku (UM) – dwa granitowe głazy narzutowe, które teraz będą chronione prawem.
Nie tylko pomniki przyrody ożywionej
Drzewo z gatunku kasztanowiec zwyczajny spełniło kryteria, które zostały określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska. Gdański magistrat podaje, że uchwała dotyczyła drzewa rosnącego w rejonie ul. Pomorskiej, na skarpie przy odpływie Potoku Oliwskiego. Kasztanowiec jest w bardzo dobrym stanie zdrowotnym, o bujnej koronie oraz znaczącym obwodzie pnia i wieku. Magistrat wylicza jego indywidualne cechy. To obwód pnia na wysokości 130 cm wynoszący 321 cm, wysokość – 19 m i rozpiętość korony – 18 m. Właśnie te cechy wskazują na objęcie rośliny szczególną formą ochrony jako pomnik przyrody. Jego wiek szacowany jest na 140 lat. Fakt uznania drzewa za pomnik pozwoli na zachowanie okazałego i cennego przyrodniczo oraz krajobrazowo drzewa rzadkiej odmiany w środowisku miejskim.
Osobną uchwałą radni zdecydowali o ustanowieniu pomnikami przyrody dwóch głazów narzutowych. Wspomniane elementy przyrody nieożywionej znajdują się na terenie Wrzeszcza Górnego. Pierwszy położony jest w pobliżu ślepego zakończenia południowego odcinka ul. Krętej, na skraju zadrzewionego obszaru w sąsiedztwie niewielkiego placu zabaw. Drugi z nich jest zlokalizowany na skraju niewielkiej polany, nieopodal punktu widokowego Pogańska Górka, w obrębie kompleksu leśnego Gdańska.
Na podstawie media.gdansk.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)