Nowe nasadzenia

Pojawią się nowe nasadzenia, czyli zieleń zamiast betonu

W Warszawie z roku na rok przybywa zieleni, także przyulicznej – wskazuje Urząd m.st. Warszawy (UM) i dodaje, że jeszcze w tym roku w kilku stołecznych dzielnicach w miejscu chodnikowych płyt pojawią się nowe nasadzenia. Wszystko dzięki działaniom Zarządu Zieleni m.st. Warszawy (ZZ), realizowanym m.in. w ramach budżetu obywatelskiego.

Nowe nasadzenia, czyli trzy obywatelskie projekty zazieleniania Warszawy

Jeszcze w tym roku trzy dzielnice Warszawy wzbogacą się o nową zieleń – zmiany czekają wybrane ulice Pragi-Północ, Pragi-Południe i Ursynowa. Rośliny zastąpią beton aż na 1600 m2 powierzchni przyulicznej.

Podstawą do przeprowadzenia prac budowlanych i nasadzeń są projekty budżetu obywatelskiego: „Zielona Targowa”, który dotyczy ul. Targowej; „Wielkie rozpłytowanie – więcej zieleni mniej betonu” przypisany do ulic Grochowskiej i Podskarbińskiej oraz „Zieleń zamiast betonu”, który obejmuje skrzyżowanie Al. KEN i ul. Stokłosy, Al. J. Rodowicza „Anody”, ul. Belgradzką, ul. Stryjeńskich, ul. Puławską. W części tych lokalizacji roboty już trwają, a w pozostałych rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu – podał UM. Magistrat zaznaczył przy tym, że prace zostaną wykonane przed końcem bieżącego roku.

Nowe nasadzenia – gdzie jakie rośliny?

Pierwszym etapem tworzenia zielonych przestrzeni jest usuwanie z chodników betonowych płyt i podbudowy – tłumaczy UM. Powstałe nisze są wypełniane urodzajną ziemią, w której miejscy ogrodnicy będą mogli nasadzić drzewa, krzewy i byliny. Na Pradze-Północ pojawią się grusze drobnoowocowe, powojniki, jaśminowce ‘Biały Karzeł’, kocimiętki, wydmuchrzyce, irgi, róże ‘Rote Hannover’. W przypadku Pragi-Południe w pierwszej kolejności zostanie założony trawnik, a na przyszły rok zaplanowano sadzenie krzewów.

Na Ursynowie powstanie zieleniec, na którym posadzone zostaną: dereń świdwa ‘Midwinter Fire’, lilak ‘Meyera Palibin’, forsycja pośrednia ‘Goldzauber’, bez czarny ‘Eva’, tawuła szara ‘Grefsheim’, cis pośredni ‘Hilli’, tamaryszek francuski, irgi błyszczące i poziome oraz róże: ‘Fllushing Meadow’, ‘Alpengluhen’ i ‘Dolomiti’.

Nowe nasadzenia

Zazieleniona zostanie także Ochota. Dla tej dzielnicy realizowane są trzy projekty z budżetu obywatelskiego: „Zielona Grójecka – nowe drzewa i krzewy na Starej Ochocie”, „Zielona Grójecka – nowe drzewa i krzewy na Szczęśliwicach” oraz „Zielona Grójecka – nowe drzewa i krzewy na Rakowcu”. Do końca tego roku usunięte zostaną płyty chodnikowe, a w przyszłym rozpoczną się nasadzenia we wszystkich trzech lokalizacjach – wskazuje UM.

Nowe nasadzenia – bielański integrator

Trwa również ekologiczna transformacja na Bielanach – zaznacza UM i wskazuje, że ZZ podpisał umowę na realizację Skweru Integrator, który powstanie u zbiegu Al. Zjednoczenia i ul. Kasprowicza. Betonowy plac przed Bielańskim Integratorem Przedsiębiorczych zmieni się w pełną zieleni przestrzeń. Rośliny pojawią się również przed budynkiem poczty i wejściem do stacji metra Bielany. Na nowym skwerze miejscy ogrodnicy posadzą drzewa, krzewy, byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Aranżacja Skweru Integrator zostanie wykonana zgodnie z koncepcją wypracowaną przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w ramach konsultacji społecznych „Zielone Ulice”.

Udział Zielonego Funduszu w rozpłytowaniu Warszawy

Rozpłytowanie miasta to pierwsza inicjatywa wspierana przez uruchomiony w tym roku Zielony Fundusz dla Warszawy – platformę porozumienia z przedsiębiorcami, którzy chcą angażować się w dbanie o zrównoważony rozwój miasta i inwestować w proekologiczne przeobrażenie stolicy. Operatorem Zielonego Funduszu jest warszawski Zarząd Zieleni, a partnerem otwierającym współpracę – firma innogy Polska z Grupy E.ON. W ramach tego porozumienia trwają przygotowania do zazielenienia lokalizacji na Pradze-Południe, Ochocie, Woli i w Śródmieściu. Rozpłytowanie i nasadzenia zaplanowano na 2022 r.

Mniej betonu, więcej korzyści

Rozbetonowanie miasta podjęte na tak dużą skalę przekłada się na lepsze warunki do życia dla mieszkańców stolicy – przekonuje UM i wskazuje, że więcej roślin to więcej czystego powietrza i niższa temperatura w upalne dni. To także przyjemność przebywania w otoczeniu zieleni i zachęta, by po Warszawie przemieszczać się pieszo lub na rowerze.

Kolejną zaletą tworzenia nowych nasadzeń w mieście jest zwiększanie bioróżnorodności, tak ważnej dla ekosystemu miasta. Rozbudowanie zielonej przestrzeni wiąże się z tworzeniem ostoi przyrody i zwierząt. To istotne cele dla Zarządu Zieleni m.st. Warszawy – zaznacza UM.

Rozpłytowanie miasta stanowi również jedno z działań na rzecz przystosowywania do zachodzących zmian klimatycznych i łagodzenia ich skutków. Dzięki likwidacji zbędnych powierzchni utwardzonych zwiększa się powierzchnia biologicznie czynna, poprawia się retencja wody deszczowej, a skutki oddziaływania miejskich wysp ciepła zostają złagodzone – dodaje magistrat.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x Zarząd Zielenie m.st. Warszawy

reklama

 

reklama