Poidełka dla małych zwierząt

Poidełka dla małych zwierząt na czas upałów

Przy okazji obchodów Dnia Ziemi, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW) podkreślił, że każdy z nas – nie tylko od święta – może podjąć proste działania, aby pomóc przyrodzie i zwierzętom.

Poidełka dla małych zwierząt – WFOŚiGW we Wrocławiu zachęca do pomocy owadom i ptakom

Fundusz zaznaczył też, że te ostatnie cierpią z powodu suszy i braku deszczu, dlatego zaproponował, by zrobić dla owadów i ptaków poidełka z wodą. Według WFOŚiGW, to także dobry pomysł na czas epidemii i wsparcie akcji #zostańwdomu.

Jest susza, od dłuższego czasu nie pada deszcz i co więcej nie zanosi się na zmianę. Woda, dar natury, potrzebna jest zwierzętom do życia. Warto więc w tym czasie pomóc spragnionym ptakom i owadom. Podczas akcji #zostańwdomu, można np. ustawić na balkonie, w ogrodzie a nawet na parapecie spodek czy miskę z wodą, wypełnioną kamykami. Można też dodać trochę mchu, torfu lub słomy – zachęca WFOŚiGW.

Tak przygotowane naczynie będzie bezpieczne dla pszczół, które będą miały na czym stanąć i nie utoną w podczas próby zaspokojenia pragnienia. Warstwa wody powinna wynosić ok. 1 cm – to ułatwi jej ogrzanie. Dla pszczołowatych woda jest tak samo ważna jak miód i pyłek kwiatowy. Jeśli poidełko ustawimy na ziemi np. w przydomowym ogródku, to jest spora szansa, że skorzystają z niego także jeże. Dla ptaków przydatne będą wyższe poidła – dodaje WFOŚiGW.

Poidełka dla małych zwierząt na czas upałów – ważna systematyczność

W takiej pomocy ważna jest systematyczność. Zarówno pszczoły jak i ptaki przyzwyczajają się bowiem do miejsca pobierania wody. Dlatego WFOŚiGW apeluje o stałe uzupełnianie wody. Fundusz zachęca także do zrobienia i dbania o takie „wodopoje” podczas akcji #zostańwdomu i każdego następnego dnia panującej suszy. Ponadto WFOŚiGW we Wrocławiu proponuje, aby dzielić się zdjęciami wykonanych poideł w Internecie na profilu FB Funduszu: https://www.facebook.com/foswroclaw/. Będą one dobrym źródłem inspiracji prośrodowiskowych działań, dostępnych dla każdego.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW we Wrocławiu

fot. WFOŚiGW we Wrocławiu (poidełko dla zwierząt przed siedzibą Funduszu)