Podlewanie z worka

Podlewanie z worka

Już blisko 400 zbiorników, zwanych treegatorami, nawadnia rybnickie przydrożne drzewa. Woda zgromadzona w otulających drzewa workach stopniowo uwalnia się do gruntu, nawadniając ich korzenie – wyjaśnia Urząd Miasta Rybnika (UM).

To rozwiązanie zastosowaliśmy w Rybniku po raz pierwszy w ubiegłym roku. 40 treegatorów zostało wówczas umieszczonych pilotażowo wokół młodych, niedawno posadzonych drzew przy ul. Kościuszki i 3 Maja. Pomysł doskonale się sprawdził, dlatego zdecydowaliśmy się zakupić kolejne partie worków – mówi Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM).

Podlewanie z worka – Rybnik zakupił kolejne treegatory

W sumie worków nawadniających znajdujących się w użyciu w Rybniku jest w tej chwili blisko 400. Można je zobaczyć m.in. wzdłuż ulicy Wyzwolenia, gdzie zastosowano podlewanie z worka. Rośnie tam nasadzonych wiosną tego roku 60 klonów oraz 950 róż. Koszt zakupu 378 treegatorów (136 w ubiegłym roku i 242 w tym) to w sumie 42,7 tys. zł – dodaje UM.

Jak zaznacza rybnicki magistrat, worki nadają się do wielokrotnego użytku z trwałością określaną nawet na kilka lat. Pojedynczy worek ma ponad 50 litrów pojemności a woda w nim zgromadzona sączy się ok 8 godz., dzięki temu może nawodnić drzewo dogłębnie do korzeni. Takie podlewanie wystarcza na ok. 5-7 dni. Worki łączą się ze sobą systemowo i w razie potrzeby można zmontować wokół jednego drzewa ich wielokrotność. Tkanina worka ma stabilizator promieniowania UV, aby wytrzymać nasłonecznienie.

Jednocześnie UM zaznacza, że warto pamiętać, że przydrożne drzewa, zwłaszcza te liczące niewiele lat, są szczególnie narażone na niekorzystne czynniki zewnętrzne – suszę, nadmierne ciepło oddawane przez pobliskie nawierzchnie asfaltowe czy betonowe oraz niewielką ilość gleby. Worek nawadniający sprawia, że korzenie drzewa mają stały i równomierny dostęp do odpowiedniej ilości życiodajnej wody.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Rybnika

fot. L. Tyl/UM Rybnika

 

reklama