w wędrówkę do miejsc rozrodu

Płazy ruszają w wędrówkę do miejsc rozrodu – w Gdyni umieszczane są tablice ostrzegawcze

Początek wiosny to tradycyjnie czas, w którym w wędrówkę do miejsc rozrodu udają się ropuchy, żaby i inne płazy. W czasie migracji często muszą pokonać drogi uczęszczane przez samochody czy rowery. Straż Miejska w Gdyni umieszcza tablice ostrzegawcze, starając się poprawić bezpieczeństwo tych zwierząt przy przekraczaniu ulic i ścieżek rowerowych – podał Urząd Miasta Gdyni (UM).

Tablice ostrzegawcze by chronić płazy udające się w wędrówkę do miejsc rozrodu

Magistrat przypomina, że wiosną wszystko budzi się do życia, a wyższe temperatury oraz dłuższe dni oznaczają koniec zimowego snu dla wielu gatunków zwierząt. Wśród nich są także płazy, w tym żaby czy ropuchy. Niedługo po przebudzeniu są one gotowe do rozmnażania. Aby mogły to uczynić, muszą trafić do zbiornika wodnego. Idealnym miejscem są wszelkie stawy, oczka wodne, czy jeziora.

Płazy bardzo często podczas wędrówki napotykają drogi czy ścieżki rowerowe i niestety przypłacają to życiem, ginąc pod kołami samochodów czy rowerów. Żeby zapobiec temu i żeby jak największa liczba tych osobników przedostała się do zbiorników wodnych, Straż Miejska w Gdyni oznacza te ścieżki. Mamy m.in. na ulicy Żarnowieckiej czy na Chwarznie-Wiczlinie takie rejony, do których te zwierzęta docierają i tam właśnie zostawiamy tabliczki ostrzegawcze. Mają one powodować to, że ludzie będą baczniej zwracać uwagę, na to, że na ich drodze może się taki zwierzak pojawić – wyjaśnia Leonard Wawrzyniak z EkoPatrolu Staży Miejskiej w Gdyni.

Dlaczego warto umożliwiać płazom wędrówkę do miejsc lęgowych?

Płazy są najmniej liczną i jednocześnie najbardziej zagrożoną w Polsce grupą kręgowców – podkreśla UM i dodaje, że są one zarówno drapieżnikami, jak i ofiarami. Żywią się m.in. komarami i ich larwami, a jednocześnie stają się pokarmem dla innych zwierząt. Wspomaga to różnorodność gatunkową, która jest bardzo istotna dla utrzymania równowagi w przyrodzie. Dlatego też wszystkie występujące w Polsce gatunki płazów – a jest ich w sumie 18 – są objęte ochroną.

Gdyński magistrat zwraca uwagę, że pomagając płazom, ludzie zwiększają szansę ich dalszego życia i rozmnażania się, a co za tym idzie przyczyniają się „do zachowania odpowiedniego balansu w przyrodzie”.

Na podstawie gdynia.pl

fot. Paweł Kukla/UM Gdyni

Partner Portalu

Partner Portalu