Platformy Energi dla bocianów

Platformy Energi dla bocianów – już 11,5 tys. gniazd

Grupa Energa podkreśla, że od lat angażuje się w ochronę bocianów, m.in. poprzez montaż platform pod gniazda na słupach energetycznych. Do tej pory zamontowała ich już ponad 11,5 tys.

Bociany nie przenoszą koronawirusa

Bociany przylatują właśnie do Polski, a wraz z nimi na naszej infolinii pojawiają się najróżniejsze pytania, także te związane z obecnym zagrożeniem epidemicznym. „Czy bociany przenoszą koronawirusa, czy bociany są zagrożeniem dla ludzi?”. Póki co nie ma żadnych informacji, by bociany, czy też wróble, a także psy czy koty przenosiły tego wirusa. Nie ma więc powodu, by nagle po setkach lat wspólnego przebywania obrazić się na bociany. Łączenie przylotu bocianów i innych ptaków z epidemią jest nieuzasadnione – przekonuje Krzysztof Konieczny, współpracujący z Grupą Energa biolog i przyrodnik z fundacji proNatura.

„Gniazd Energi” wciąż przybywa – zapewnia przedsiębiorstwo energetyczne. Tylko w zeszłym roku na słupach ulokowanych na terenie działania Grupy Energa zamontowano 415 nowych platform, a 123 zostały „wyremontowane” – tak, aby bociany, które wrócą tej wiosny z ciepłych krajów, mogły spokojnie na nich zamieszkać. Przez całą wiosnę i lato energetycy będą obserwować, jak sprawdzają się platformy, będą też przyjmować zgłoszenia o konieczności montażu kolejnych.

Platformy Energi dla bocianów w regionach

Gdzie Energa ma najwięcej gniazd? Oczywiście na Warmii i Mazurach. Jest ich tam aż ponad 5 tys. Na Mazowszu liczba ta sięga ponad 1,9 tys., a w rejonie Słupska i Koszalina jest ich ponad 1,7 tys. Kolejne platformy znaleźć można w okolicy Torunia i na Kujawach, a także w rejonie Kalisza i na Pomorzu.

Bociany lubią wybierać słupy energetyczne na swoje domostwa bo… czują się na nich bezpieczniej. Do jaj i młodych boćków trudniej dostać się drapieżnikom, wspięcie się na słup nie jest bowiem tak łatwe jak na drzewo, czy stodołę. Niestety, tak ulokowane gniazda stwarzają zagrożenie nie tylko ich lokatorom, ale także otoczeniu – w sąsiedztwie linii energetycznych może dojść do porażenia ptaków, a materiał wykorzystany jako budulec, może w danym miejscu spowodować zwarcie i uszkodzenia linii energetycznej. A w konsekwencji przerwy w dostawach prądu.

Interwencje energetyków – gdzie zgłaszać?

Energa zaznacza, że można zgłaszać miejsce, które wymaga interwencji energetyków? W pierwszej kolejności, przypadki związane z zagrożeniem linii energetycznych zgłasza się do Energi Operatora pod numer 801 404 404. Dodatkowo, z inicjatywy Grupy Energa, już 7 lat temu uruchomiono specjalną infolinię 801 BOCIAN, czyli 801 26 24 26, na którą można zgłosić inne przypadki związane z bocianami, lub zadać wszelkie pytanie związane z ochroną bocianów w Polsce. Od początku jej funkcjonowania, na infolinii przyjęto już ponad 8,5 tys. zgłoszeń.

Na podstawie media.energa.pl

fot. Grupa Energa

reklama

 

reklama

partner medialny

reklama