Platformy dla ptaków i czystszej wody

Platformy dla ptaków i czystszej wody

Urząd Miejski w Białymstoku (UM) poinformował, że na kilku stawach w mieście prowadzony jest montaż specjalnych platform. Będą one służyły ptakom, jako miejsce bezpiecznego gniazdowania, ale to nie jedyna ich funkcja. Mają one także przyczynić się do oczyszczania wody w stawach.

W Białymstoku na stawach montowane są platformy dla ptaków i czystszej wody

W pierwszej lokalizacji, na stawach przy ul. A. Mickiewicza/Cz. Miłosza, znajdzie się sześć platform. Cztery z nich będą obsadzone roślinnością, a dwie wypełnione żwirem. Natomiast w drugim miejscu, przy ul. A. Fredry, pojawi się pięć platform – trzy z roślinnością i dwie żwirowe.

Wyłoniony wykonawca dostarczył pływające platformy w kształcie trójkątów, które można łączyć w moduły. Elementy konstrukcji narażone na korozję są ocynkowane. Platformy są też odporne na mróz i działanie lodu oraz przystosowane do wahań poziomu wody – zaznacza białostocki magistrat. – Takie rozwiązanie zastosowaliśmy już na Stawach Marczukowskich, teraz w kolejnym miejscu pojawią się pływające platformy. Zapewnią spokój ptakom, pozwolą im bezpiecznie zakładać gniazda. Dzięki takim inwestycjom chronimy nasze środowisko – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Magistrat podkreśla, że platformy nie tylko będą służyły ptakom, ale też przyczynią się do oczyszczania wody. Nasadzone na specjalnym podłożu rośliny z czasem wykształcą gęsty system korzeniowy, który będzie oczyszczał wodę z nadmiaru związków azotowych.

Na podstawie www.bialystok.pl

fot. UM w Białymstoku

reklama

reklama

reklama

reklama