Platformy dla bocianów

Platformy dla bocianów i nie tylko

Grupa Energa poinformowała, że spółka Energa-Operator w miejscowościach Sasino i Białogóra (woj. pomorskie) zamontowała platformy dla bocianów. Nie są to jednak zwykłe platformy, a raczej wielolokalowe „apartamenty”. Poza samym podestem dla bocianów wyposażone są bowiem również w budki lęgowe, z których mogą korzystać mniejsze ptaki.

Platformy dla bocianów z dodatkowymi budkami lęgowymi

Energetycy spółki Energa-Operator już od wielu lat montują na słupach sieci elektroenergetycznej platformy dla bocianów. Obecnie jest ich już ponad 12 tys. – zaznacza Energa i dodaje, że według szacunków może z nich korzystać nawet ¼ bocianiej populacji w Polsce. Jednak platformy dla bocianów zamontowane w ostatnim czasie na Pomorzu są wyjątkowe.

Platformy wyposażone dodatkowo w budki lęgowe to nowość wśród tego typu konstrukcji – zaznacza przedsiębiorstwo energetyczne. Opracowane zostały ze współpracującymi z Grupą Energa przyrodnikami. Pierwsza, prototypowa została zamontowana w Milejewie koło Elbląga. Te, z Sasina i Białogóry, są drugą i trzecią z kolei platformą tego rodzaju zamontowaną na terenie działania Energa-Operator.

– Zbudowane przez bociany gniazda bardzo często stają się również domem dla innych, mniejszych lokatorów, np. wróbli, czy puszczyków. Przyrodnicy z Fundacji „pro Natura”, współpracujący z Grupą Energa, obserwując zwyczaje ptaków i ich koegzystencję, postanowili skonstruować wersję platformy dla bocianów, wyposażoną również w oddzielną budkę lęgową, podzieloną na części, które można porównać do oddzielnych mieszkań – powiedziała Anna Gawrońska, koordynator ds. ochrony środowiska w Energa-Operator. – Obecnie na terenie działania Energa-Operator, zamontowane są trzy tego typu konstrukcje, ale mamy w planie montaż przynajmniej kilku kolejnych. Nowe platformy trafiły już do oddziałów Energa-Operator i zostaną posadowione w wybranych lokalizacjach – dodała.

Konstrukcja opracowana przez ornitologów

Opisywana konstrukcja została opracowana przez Krzysztofa Koniecznego, ornitologa od wielu lat współpracującego z Grupą Energa. Najwięcej miejsc lęgowych znajdą w niej wróble czy mazurki. Specjalne otwory przygotowano także dla jerzyków, potrafiących upolować nawet 20 tys. komarów, much i meszek w ciągu jednej doby. Istnieje szansa, że osiedlą się w niej również inne gatunki ptaków – dodaje Energa Operator.

Bociany bardzo chętnie wybierają słupy na miejsce budowy swoich gniazd, m.in. dlatego, że te konstrukcje utrudniają dostęp drapieżników do gniazda i znajdujących się w nim piskląt. Platforma zamontowana na słupie pozwala na wyniesienie gniazda ponad linię elektroenergetyczną, zabezpieczając tym samym jego lokatorów przed potencjalnym porażeniem prądem.

Na podstawie energa-operator.pl

fot. Grupa Energa

Partner Portalu

Partner Portalu