pierwszy tegoroczny miód

Warszawskie metro zebrało pierwszy tegoroczny miód

W pasiece umiejscowionej na Stacji Techniczno-Postojowej (STP), prowadzonej przez warszawskie metro zebrano pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Poinformował o tym Urząd m.st. Warszawy (UM).

Pierwszy tegoroczny miód – na tym nie koniec

Pszczoły są w dobrej kondycji, co nie było oczywiste ze względu na ciepłą zimę, która zwykle zwiastuje namnażanie się chorób. Na szczęście pszczele rodziny z Kabat mają się nieźle i pierwsze miodobranie było bardzo udane – powiedział Janusz Kowalski, bartnik opiekujący się ulami w pasiece na południowym krańcu pierwszej linii metra.

Zebrany miód rozlewany jest na terenie STP Kabaty do małych słoiczków, o pojemności 115 ml. Taki słoiczek można zdobyć na wszystkich miejskich imprezach plenerowych, na których swoje stoisko rozstawia Metro Warszawskie.

Obecnie na terenie STP znajduje się siedem uli. Jak poinformował UM, w każdym z nich żyje po ok. 20 tys. pszczół. Magistrat dodał, że pod koniec sezonu rodziny będą dwukrotnie większe. Podczas prac w pasiece każdy z uli należy otworzyć, wyjąć ramki i ocenić kondycję pszczół. Jeśli jest to konieczne, owadom podaje się leki.

Zdaniem Janusza Kowalskiego, pszczoły mają na Kabatach bardzo dogodne warunki do bytowania. Na terenie STP znajduje się długa aleja lipowa (ok. 200 drzew), są dostępne także akacje, a za ogrodzeniem rozciąga się bogaty w różne gatunki drzew Las Kabacki. Na terenie STP wysiewane są też łąki kwietne.

Rośnie powierzchnia łąk kwietnych w STP

Łączna powierzchnia łąk kwietnych w STP to niemal 1000 m2. Jedna z nich powstała jesienią ubiegłego roku. Rosną na niej rośliny takie jak m.in. ślazówka letnia, słonecznik zwyczajny, wiesiołek, rudbekia omszona, krowiziół zbożowy, nachyłek barwierski i jeżówka purpurowa. W tym roku ma powstać kolejna łąka o powierzchni 300 m2.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Warszawa

Partner Portalu

Partner Portalu