ochronę przyrody

Dofinansowanie na ochronę przyrody w Łódzkiem

Zarząd Województwa Łódzkiego przyznał łącznie 52 mln zł na projekty mające na celu ochronę przyrody. Pieniądze trafią m.in. na miejskie parki, ogrody botaniczne czy edukacyjne, ośrodki rehabilitacji zwierząt chronionych i działania ograniczające wpływ człowieka na środowisko. W ramach naboru złożono łącznie 19 wniosków. Dofinansowanie przyznano dwunastu inwestycjom.

Nowe ogrody i edukacja ekologiczna

Jak przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego (UMWŁ), na terenie zabytkowego parku w Daszynie powstanie ogród przyrodniczo-historyczny. Tamtejszy samorząd zamierza wykorzystać walory krajobrazowe, przyrodnicze i historyczne do utworzenia ogrodu tematycznego, a przy okazji odnowić park. Ogrody edukacyjno-przyrodnicze powstaną w Zdunach, a także w Rzgowie. Na terenie gminy Dobryszyce oraz gminy Maków, powstaną centra edukacji ekologicznej. Gmina Siemkowice zbuduje Gminne Centrum Ochrony Przyrody stanie w miejscowości Laski. Ekologiczny ogród edukacyjno-tematyczny uatrakcyjni też kampus Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W gminie Uniejów odbędą się działania związane z ochroną przyrody na obszarze Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Z kolei w Lesie Łagiewnickim w Łodzi, powstaną nowe trasy dla turystów pieszych, a także rowerowych. Na obszarze Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich będą też prowadzone działania edukacyjne.

Pozostałe dofinansowania na ochronę przyrody

Powiat Wieluński zadba o starorzecza, źródliska, torfowiska i szuwary. Tamtejszy ruch turystyczny zostanie uporządkowany, żeby ograniczyć wpływ człowieka na środowisko – przekazał UMWŁ. Przy okazji powstaną tam dwie przystanie kajakowe, a także miejsca służące do odpoczynku. Podobny projekt przeprowadzi gmina Sulejów. Na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego powstaną trzy trasy edukacyjno-przyrodnicze. Powstaną one w rejonie rezerwatu przyrody „Las Jabłoniowy”, w obrębie kompleksu leśnego pomiędzy Przygłowem a Barkowicami oraz w okolicy starorzecza Pilicy. Trzecia trasa powstanie w obrębie użytku ekologicznego Murowaniec.

W różnych częściach gminy Głowno pojawi się natomiast nowa zieleń. Będą to drzewa i krzewy, w tym rodzime drzewa owocowe. Zaplanowano także wykonanie naturalnych ścieżek parkowych o powierzchni z kruszywa przepuszczającego wody opadowe do gruntu, a nawet wymianę chodników na ścieżki mineralne, które umożliwią swobodne wsiąkanie wody opadowej.

Realizacja większości z wymienionych projektów ma odbyć się w ciągu najbliższych dwóch lat. Kwoty dofinansowania wynoszą od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów złotych – podsumował UMWŁ.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

Artykuły i aktualności