Ochrona środowiska przyrodniczego

Patriotyzm i ochrona środowiska przyrodniczego

Około 100 tys. sadzonek drzew zostało rozdanych w niedzielę 9 września br. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) mieszkańcom Warszawy i kilkunastu miast w całym kraju.

Odbyło się to w ramach patriotyczno-ekologicznej akcji zatytułowanej „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018”. Aby otrzymać jubileuszową sadzonkę ze specjalnym certyfikatem, należało przynieść w wyznaczone miejsca butelki PET, puszki aluminiowe lub zużyte baterie. Jak zaznacza NFOŚiGW, akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Akcja miała charakter ogólnokrajowy i została objęta honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz włączona do oficjalnych wydarzeń sygnowanych logotypem „Niepodległa”.

Uroczysta inauguracja przedsięwzięcia – poprzez posadzenie pierwszego drzewa, dębu szypułkowego, który jest symbolem długowieczności i dostojeństwa – odbyła się w Warszawie przed siedzibą NFOŚiGW. Odbyło się to podczas briefingu prasowego z udziałem Sławomira Mazurka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, Bogusława Białowąsa, prezesa Zarządu Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) oraz Kazimierza Kujdy, prezesa Zarządu NFOŚiGW i dwojga jego zastępców – Anny Król i Dominika Bąka.

Ochrona środowiska przyrodniczego miarą patriotyzmu

Głównym celem akcji zorganizowanej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości było zwrócenie uwagi Polaków na fakt, że miarą patriotyzmu jest także poszanowanie środowiska przyrodniczego i jego ochrona. Ostatnie 100 lat w polskiej historii przyniosło w tym zakresie wiele nowych wyzwań i zagrożeń, ale również sporo cennych rozwiązań, w tym powstanie sprawnego i efektywnego systemu finansowania ochrony środowiska – podkreśla NFOŚiGW. Na ów system składają się NFOŚiGW, WFOŚiGW i BOŚ.

Na niedzielną akcję NFOŚiGW przygotował 10 tys. sadzonek dla mieszkańców Warszawy i odwiedzających stolicę. Można je było odebrać w 10 punktach w charakterystycznych białych namiotach z nazwą akcji i znakiem drzewa wyrastającego na mapie Polski. Czekały w nich sadzonki drzew rodzimych gatunków, m.in. olszy, sosny, świerku, klonu jaworu, jarzębu i dębu. Drzewka były okazałe i cieszyły się ogromnym powodzeniem. Narodowy Fundusz podkreśla, że tylko mieszkańcy Warszawy w zamian za sadzonki przynieśli, wg wstępnych szacunków, ponad 6 ton odpadów, głównie zużytych baterii oraz butelek PET i puszek aluminiowych.

Jak zaznacza NFOŚiGW, dodatkowo w trzech lokalizacjach w Warszawie można było odebrać rocznicową sadzonkę za poprawne udzielenie odpowiedzi w quizie ekologiczno-historycznym na temat ochrony środowiska i odzyskania przez Polskę niepodległości. W tej formie zabawy już od rana uczestniczyło wielu zwiedzających Łazienki Królewskie. Przy Bramie Herbowej ustawiła się nawet kolejka osób, które chciały pochwalić się wiedzą i odebrać drzewko z jubileuszowym certyfikatem.

Organizatorzy akcji w regionach – m.in. Gdańsku, Olsztynie, Toruniu, Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku, Kielcach, Katowicach, Szczecinie, Zielonej Górze, Opolu i Krakowie – tego samego dnia również zebrali bardzo duże ilości odpadów do powtórnego przetworzenia (makulaturę, butelki PET, puszki, baterie, elektrośmieci, świetlówki) i podczas pikników rozdali prawie 80 tys. sadzonek drzew.

Potrzeba stałej dbałości o środowisko przyrodnicze

Akcji przeprowadzonej w całym kraju przyświecał podwójny cel. Chodziło o uczczenie w 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i równocześnie o zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne. Taka proekologiczna postawa stanowi dzisiaj jedną z form nowoczesnego patriotyzmu – przekonuje NFOŚiGW. Poprzez powszechną akcję sadzenia drzew, NFOŚiGW i WFOŚiGW podkreśliły, że działania każdego z nas na rzecz środowiska przyrodniczego mają znaczenie wspólnotowe i jednocześnie przynoszą wymierne korzyści ekologiczne.

Szczególnie istotne, choć mało spektakularne są takie codzienne czynności, jak segregacja i właściwa utylizacja odpadów oraz poszanowanie pięknej polskiej przyrody, w tym także otaczającej nas zieleni na ulicach, osiedlach, skwerach, czy w parkach – podkreśla NFOŚiGW. Narodowy Fundusz wskazuje, że dzięki akcji „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018” udało się oczyścić kraj z dużej ilości odpadów i zazielenić najbliższe otoczenie, a zarazem podnieść świadomość ekologiczną i wiedzę historyczną społeczeństwa.

Na podstawie informacji nadesłanej przez NFOŚiGW

fot. NFOŚiGW

 

reklama