W białostockiej pasiece miejskiej odbyło się pierwsze w tym roku miodobranie. Szczęśliwcy mogli posmakować miodu z mieszanki nektaru różnych roślin – poinformował Urząd Miasta Białystok (UM).
Pasieka miejska w Białymstoku liczy osiem uli
Jak tłumaczy UM, miejska pasieka została założona w październiku 2019 r., a obecnie liczy osiem uli. Celem jej funkcjonowania jest edukacja i ochrona owadów zapylających. – Pomysł utworzenia miejskiej pasieki powstał przy okazji zakładania łąk kwietnych, jako naturalna kontynuacja tego projektu. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę naszych mieszkańców na rolę i wielkie znaczenie pszczół dla życia człowieka. Nasza pasieka jest dowodem na to, że w mieście też można żyć zdrowo, w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Jednocześnie chronimy owady zapylające, tak ważne dla produkcji żywności na świecie – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent miasta.
W pasiece zamieszkały pszczoły produkcyjne z Instytutu Pszczelnictwa w Końskowoli. Pasieka jest częścią programu „Ochrona owadów zapylających na obszarze Białegostoku” i jest wpisana do rejestru pasiek – zaznaczył UM.
Białystok – Miasto Przyjazne Pszczołom
Jak dodał ratusz, w Białymstoku działa także leśna pasieka w Lesie Zwierzynieckim. Z kolei w 2021 r. miejska pasieka została rozbudowana o kolejne zabytkowe ule. Dzięki tym działaniom Białystok został wyróżniony jako „Miasto Przyjazne Pszczołom”.
Na podstawie: bialystok.pl
fot. sozosfera.pl