Owce koszą trawę w Katowicach

Owce koszą trawę w Katowicach

W zeszłym roku Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach (ZZM) wynajął owce do koszenia trawy. Jak przekazał Urząd Miasta Katowice (UM), zwierzęta bardzo dobrze wykonały swoje zadanie i zyskały dużą sympatię mieszkańców. W tym roku również pojawiły się w Katowicach.

Gdzie spotkać można koszące trawę zwierzęta?

Niewątpliwym atutem Katowic są liczne parki oraz obszary leśne, ulubione miejsca wypoczynku mieszkańców. Kolejnych zielonych inwestycji chcą sami mieszkańcy, co pokazuje ich zaangażowanie w Zielony Budżet i zgłaszane zadania do Budżetu Obywatelskiego. Zielone przestrzenie są miejscem idealnym do wypoczynku, rodzinnych aktywności, ale taż doskonale wpływają na ekosystem. Ze względu na ekologię, w ubiegłym roku ograniczyliśmy liczbę koszeń traw, w tym roku na terenach miejskich, ponownie odbędą się 3 koszenia powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pierwszym punktem działania owiec jest ul. Na Obrzeżu, gdzie zwierzęta będą kosić teren o powierzchni prawie 20 tys. m2. Kiedy zwierzęta wykonają swoje zadanie, zostaną przetransportowane do kolejnego punktu. Przez cały sezon będą się pojawiać m.in. przy ulicach Kijowskiej, Kostki Napierskiego, Oswobodzenia, Tysiąclecia, Wantuły czy Ziołowej. W tym roku mają skosić tereny o łącznej powierzchni 200 000 m2. Jak przekazał UM, szacuje się, że prace powinny być wykonane do 30 listopada.

Z koszenia traw przez owce płynie wiele korzyści

Magistrat zaznaczył, że zwierzęta wypasając się na wybranej przestrzeni dodatkowo ją nawożą. Zmniejsza to konieczność wykorzystania gotowych nawozów, wspiera rozwój flory na danym terenie. Zwierzęta pomagają również pozbyć się chwastów. W dodatku nie wytwarzają hałasu. Ich widok przynosi wiele radości przechodniom, a zwłaszcza dzieciom.

W zeszłym roku pierwszy raz wykorzystaliśmy owce do koszenia – chcieliśmy sprawdzić, jak wygląda to w praktyce. Wcześniej takie działania pojawiły się już w świecie, np. w Paryżu, a u nas w kraju w Gliwicach. Uznaliśmy, że może to być ciekawe uzupełnienie tradycyjnego koszenia. Po testowym wykorzystaniu owiec zdecydowaliśmy, że warto rozszerzyć projekt i dlatego w tym roku już od maja zaprosiliśmy owce do współpracy – podsumował Mieczysław Wołosz z Zakładu Zieleni Miejskiej.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. KAW

Partner Portalu

Partner Portalu