Ok. 42 kg miodu

Około 42 kg miodu w czasie pierwszego miodobrania

Pod koniec maja odbyło się pierwsze w tym roku miodobranie w Gdyni. Od początku sezonu pszczoły z pasieki na dachu Urzędu Miasta Gdyni (UM) wyprodukowały ok. 42 kg miodu. To – według magistratu – wynik, który potwierdza, że owady są w znakomitej formie.

Korzyści jakie niosą za sobą pszczoły, to nie tylko ok. 42 kg miodu

Miejscy urzędnicy podkreślają, że obecność pszczół w mieście jest nie do przecenienia i dodają, że bez owadów zapylających rośliny nie byłoby życia na Ziemi. Magistrat wskazuje, że w obecnych czasach, kiedy z powodu działalności człowieka przyroda jest w odwrocie, szczególnie należy dbać właśnie o tzw. zapylacze. Miasta podejmują szereg inicjatyw w tym kierunku. To m.in. kwietne łąki, hotele dla owadów czy miejskie pasieki. Podobnie jest w Gdyni. Od trzech lat na dachu głównego gmachu UM znajdują się cztery ule. Mieszkają w nich pszczoły, które zapylają okoliczne rośliny i produkują miód.

Każdego roku opiekujący się pasieką pszczelarz przeprowadza regularne miodobrania. Zebrany miód trafia do słoików, które mieszkańcy otrzymują przy okazji różnych miejskich inicjatyw czy też jako nagrody w prowadzonych przez miasto konkursach. Dostał go m.in. pan Mikołaj Janczak, który uratował pszczołę. Słoiczki ze złotym przysmakiem trafiły także do laureatów tegorocznej edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”.

Około 42 kg miodu zebrane pod koniec maja, a mieszkańcy mogą zakładać własne pasieki

Pod koniec maja odbyło się pierwsze w tym roku miodobranie. Udało się zebrać ok. 42 kg miodu! To bardzo dobry wynik, który potwierdza, że owady są w świetnej kondycji i dobrze żyje im się na dachu gdyńskiego ratusza. Pszczelarz nie wybrał jednak całego miodu, który wyprodukowały pszczoły. Część została w ulach i może dalej służyć owadom – zaznacza UM.

Pszczoły zamieszkały na dachu magistratu trzy lata temu. Wczesną wiosną 2019 r. Rada Miasta Gdyni podjęła uchwałę, dzięki której mieszkańcy miasta mogą zakładać własne pasieki w ogrodach i na dachach budynków. Ambasadorkami tej inicjatywy stały się właśnie pszczoły-urzędniczki.

W myśl przepisów na posesji, która leży w granicach miasta, można trzymać do ośmiu rojów pszczół miodnych. Pasieki powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od innych zabudowań lub – w przypadku konstrukcji stawianych na dachach – okien. W obu przypadkach należy zachować minimum 15 metrów odstępu – tłumaczy UM.

Aby zminimalizować obawy i ryzyko związane z użądleniami przez pszczoły, do hodowli w Gdyni dopuszcza się tylko te linie i gatunki owadów, których utrzymywanie jest dozwolone na terenie województwa pomorskiego.

Kontakt dla osób zainteresowanych założeniem własnej pasieki

Osoby zainteresowane hodowlą pszczół na własnej posesji powinny kontaktować się z Wydziałem Środowiska UM, dzwoniąc pod numer telefonu 58 668 84 80 lub wysyłając e-mail na adres: wydz.srodowiska@gdynia.pl.

Na podstawie www.gdynia.pl

fot. UM Gdyni