koszenie trawników

Łódź ogranicza koszenie trawników

Urząd Miasta Łodzi (UM) przekazał, że miasto czasowo ogranicza koszenie trawników i terenów zieleni. Decyzję podjęto w związku z aktualnymi warunkami pogodowymi i hydrologicznymi, a także okresem intensywnego kwitnienia roślin oraz zwiększoną aktywnością owadów zapylających. Jak poinformował magistrat, nie oznacza to jednak całkowitego wstrzymania prac.

Koszenie trawników odbędzie się tam gdzie to konieczne

Koszenie obejmie pasy drogowe, skrzyżowań i miejsc wymagających zachowania odpowiedniej widoczności, terenów przy urządzeniach wodnych, rowach i ciekach, a także przestrzeni przy budynkach, chodnikach, alejkach oraz ścieżkach pieszych i rowerowych. To miejsca kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców i prawidłowego funkcjonowania infrastruktury. Regularne koszenie obejmą również obiekty sportowe oraz miejsca, w których obowiązek koszenia wynika z przepisów prawa.

Zwierzęta znajdują schronienie w nieskoszonych obszarach

Na części terenów w mieście, zieleń pozostanie nieskoszona przez dłuższy czas. Pozostawianie wyższej roślinności jest szczególnie ważne poza głównymi ciągami komunikacyjnymi. Dzięki temu możliwe jest zachowanie estetyki przestrzeni przy jednoczesnej ochronie miejskiej przyrody – zaznaczył UM. Wyższa roślinność daje schronienie i miejsce żerowania wielu gatunkom owadów, w tym dzikim pszczołom, trzmielom i motylom. Schronienie znajdują tam również drobne zwierzęta, m.in. pająki, płazy, jaszczurki czy młode ptaki. Pozostawianie fragmentów nieskoszonych terenów pozwala zwierzętom bezpiecznie przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi obszarami zieleni i ogranicza ryzyko niszczenia ich siedlisk.

Rzadsze koszenie trawników pozwala na lepsze zatrzymywanie wilgoci

Rzadziej koszone tereny lepiej zatrzymują wilgoć i ograniczają przesuszanie gleby. Pomagają też w obniżaniu temperatury podczas upałów i retencji wody opadowej. Dzięki temu miejskie tereny zieleni są bardziej odporne na skutki suszy i wysokich temperatur – przekazał UM. Zapowiedziano bieżący monitoring sytuacji pogodowej i przyrodniczej. O powrocie do standardowych zasad koszenia mieszkańcy zostaną poinformowani w osobnym komunikacie – podsumował UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. E. Cendrowski/UM Łodzi

 

Artykuły i aktualności